Ο Ολυμπιακός ONEX πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στη Λας Πάλμας επικρατώντας με 3-0 σετ, για το πρώτο ματς του 2ου προκριματικού του CEV Champions League.

Με μια μεγάλη εμφάνιση απέναντι στην ισπανική Λας Πάλμας, ο Ολυμπιακός ONEX νίκησε με 3-0 σετ και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος του Αντρέα Γκαρντίνι χρειάζονται πλέον δύο σετ στη ρεβάνς στα Κανάρια Νησιά για να πάρουν το εισιτήριο για τον 3ο γύρο. Σπουδαίος για ακόμα ένα ματς του Θρύλου ήταν ο Αλεξάνταρ Ατανασίεβιτς, που ήταν εκπληκτικός στις καθοριστικές στιγμές του αγώνα.

Με το εξαιρετικό 83% στην επίθεση, προηγήθηκε με 1-0!

Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση απέκτησε τον έλεγχο και σταδιακά αύξανε το προβάδισμά του. Μετά το 8-6, οι νταμπλούχοι έτρεξαν ένα 3-0 σερί και έφτασαν στο 11-6, με τους Ατανασίεβιτς και Πέριν να οδηγούν επιθετικά. Με επίθεση του Ατανασίεβιτς διαμορφώθηκε το 12-7, με πάιπ του Πέριν το 13-9 και με άσσο του Ατανασίεβιτς το 14-9. Στη συνέχεια με πρώτο χρόνο του Παγένκ η διαφορά αυξήθηκε στο +6 για το 16-10, με τους «ερυθρόλευκους» να  διατηρούν τον έλεγχο και να πηγαίνουν στο 18-12. Η Λας Πάλμας μείωσε στο 19-16, όμως ο Ατανασίεβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ δεν επέτρεψε την περαιτέρω μείωση της διαφοράς και έγραψε το 20-16 αρχικά και το 21-17 στη συνέχεια. Από σερβίς των φιλοξενούμενων που κατέληξε στο φιλέ, προήλθε το 23-19 και με ανάλογο τρόπο διαμορφώθηκε το 24-20 και με μπλοκ άουτ του Πέριν ο Θρύλος έφτασε στο 25-21 και προηγήθηκε με 1-0 έχοντας 3 άσσους στο πρώτο μέρος και το εξαιρετικό 83% στην επίθεση.

«Ερυθρόλευκο» το μαραθώνιο και κομβικό δεύτερο σετ!

Στην έναρξη του 2ου σετ οι πρωταθλητές Ισπανίας προηγήθηκαν μετά το 3-3 και οδηγούσαν το σκορ έως το 8-9, όταν ισοφάρισε για τους «ερυθρόλευκους» ο Κουμεντάκης σε 9-9. Ακολούθησε νέο προβάδισμα της Λας Πάλμας η οποία έφτασε στο 9-11 και στο 10-12, όμως από σερβίς που κατέληξε στο φιλέ και μπλοκ του Παγενκ ο Θρύλος ισοφάρισε ξανά σε 12-12. Με νέο μπλοκ οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 13-12, τρέχοντας ένα 3-0  σερί μετά το 10-12, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό των Ισπανών να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Μετά από προσπάθειες των Ατανασίεβιτς και Κουμεντάκη το «ερυθρόλευκο» σερί διευρύνθηκε στο 5-0 για το 15-12. Οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο στο σημείο αυτό με τον Παγένκ να σημειώνει το 17-15 τον Τράβιτσα με μπλοκ το 18-15 και τον Τζούριτς το 19-15. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 19-17, όμως ο Ατανασίεβιτς έδωσε ξανά τη λύση για το 20-17, με τον Πέριν να γράφει το 21-18. Παρά την μείωση του σκορ σε 22-20, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν στο 23-20 με πρώτο χρόνο του Παγενκ και στο σετ μπολ στο 24-20, ύστερα από νέο μπλοκ του Κουμεντάκη. Οι Ισπανοί δεν τα παράτησαν και απάντησαν με ένα 4-0 σερί, χάρη στο οποίο ισοφάρισαν σε 24-24.  Με πόντο του Παγενκ μπήκε τέλος στο σερί της Λας Πάλμας και ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ έφτασε στο πέμπτο σετ μπολ στο 25-24, αλλά οι Ισπανοί ισοφάρισαν και πάλι σε 25-25. Λάθος στο σερβίς των φιλοξενούμενων διαμόρφωσε το 26-25 πριν τη νέα ισοπαλία στο 26-26, με τον Πέριν να οδηγεί στο έκτο σετ μπολ τον Θρύλο στο 27-26, ακολούθησε το 28-27 μετά από δυο κόκκινες και το 28-28 με της Λας Πάλμας να προηγείται για πρώτη φορά και να φτάνει στο πρώτο δικό της σετ μπολ στο 29-30. Ο Παγενκ το «έσβησε» ισοφαρίζοντας σε 30-30 και ο ίδιος με μπλοκ έγραψε το 31-30 για το δέκατο ερυθρόλευκο σετ μπολ, ενώ ο Ατανασίεβιτς με εξαιρετικό άσσο πέτυχε το 32-30 για το 2-0 στα σετ!

Βήμα πρόκρισης ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ προηγήθηκε με 3-1 και 4-2 στο ξεκίνημα του 3ου σετ, όμως στη συνέχεια και μετά το 4-4 η Λας Πάλμας ξέφυγε με +3 φτάνοντας στο 5-8. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν αυτό το προβάδισμα φτάνοντας στο 10-12, με τον Θρύλο να ισοφαρίζει μετά από ώρα, ύστερα από επίθεση του Περιν (11-12) και άσσο του Ατανασίεβιτς για το 12-12. Με τον δεύτερο διαδοχικό άσσο ο Ατανασίεβιτς διεύρυνε στο 3-0 το ερυθρόλευκο σερί και έβαλε τους Πειραιώτες στη θέση του οδηγού για το 13-12. Ο σπουδαίος Σέρβος διαγώνιος του Θρύλου πήρε και τρίτο διαδοχικό άσσο αυξάνοντας στο 4-0 το σερί για το 14-12. Η Λας Πάλμας ισοφάρισε σε 14-14, αλλά ο Κουμεντάκης έγραψε το 15-14 και ο Τράβιτσα με νέο μπλοκ το 16-14 για να ακολουθήσει το 18-16 δια χειρός Τζούριτς. Στη συνέχεια οι πρωταθλητές Ισπανίας ισοφάρισαν σε 18-18, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ξανά πόντο πόντο στο σημείο.  Ο Κουμεντάκης έγραψε το 20-19 και από επίθεση των Ισπανών που πέρασε άουτ, ο Θρύλος ξέφυγε με +2 για το 21-19. Ο Παγενκ με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 22-20 και ο Ατανασίεβιτς με εξαιρετική επίθεση στην ευθεία το 23-20 ενώ από πάιπ του Πέριν ο Θρύλος έφτασε στο πρώτο ματς μπολ στο 24-21 για να μειώσουν σε 24-23 οι φιλοξενούμενοι. Ο Ατανασίεβιτς ωστόσο νίκησε το τριπλό μπλοκ των Ισπανών και έγραψε το 25-23, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Τα σετ: 25-21, 32-30, 25-23

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-17, 25-21
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 32-30
3ο σετ: 5-8, 16-14, 21-19, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ONEX (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 11 (7/9 επ., 4 μπλοκ), Πέριν 13 (13/26 επ., 63% υπ. – 44% άριστες), Κουμεντάκης 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. – 33% άριστες), Τράβιτσα 3 (1 άσος, 2 μπλοκ), Ατανασίεβιτς 16 (11/24 επ., 5 άσοι), Τζούριτς 9 (8/8 επ., 1 άσος) / Τζιάβρας (λ., 63% υπ. – 53% άριστες)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 50 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων ενώ της Λας Πάλμας από 0 άσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων