Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ κατάφερε να πετύχει κάτι ιστορικό, κατά την αναμέτρηση που έδωσε η ομάδα μας στην Ισπανία, επί της Λας Πάλμας.

Η ιστορική εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ στο βόλεϊ ανδρών, με το εντυπωσιακό 25-5 στο δεύτερο σετ, αποτελεί μία από τις πιο αξιοσημείωτες στιγμές στην πρόσφατη ιστορία του ευρωπαϊκού βόλεϊ. Πρόκειται για ένα σπάνιο φαινόμενο. Ειδικά από την εποχή που τα σετ στους αγώνες κρίνονται στους 25 πόντους, δηλαδή από τα τέλη της δεκαετίας του 1990.

Η επίδοση αυτή σημειώθηκε στον αγώνα με την ισπανική ομάδα μέσα στην «Gran Canaria Arena», στο δρόμο για την πρόκριση. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν βόλεϊ εξαιρετικά υψηλού επιπέδου. Φτάνοντας στο σημείο να κυριαρχήσουν απόλυτα στο δεύτερο σετ. Ο αγώνας φάνηκε σαν ένα παιχνίδι από υπολογιστή ή κονσόλα. Με την ομάδα μας, Ολυμπιακός ΟΝΕΧ, να επιδεικνύει απόλυτο έλεγχο και απόδοση που αγγίζει την τελειότητα.

Αυτό το σετ είχε διάρκεια μόλις 19 λεπτά, κάτι που τονίζει ακόμη περισσότερο την κυριαρχία των παικτών του Ολυμπιακού. Το 25-5 θα μείνει χαραγμένο στην ιστορία, ενώ η ακρίβεια στην επίθεση ήταν εξίσου εντυπωσιακή. Με ποσοστό 93% στις επιθέσεις (14/15 επιτυχημένες επιθέσεις), οι «ερυθρόλευκοι» ισοπέδωσαν την αντίπαλη ομάδα. Ο Αλεξάνταρ Ατανασίεβιτς ηγήθηκε της επίθεσης με 6/6 επιτυχημένες προσπάθειες. Ενώ οι Πέριν (4/5), Κουμεντάκης (2/2), Τζέλβε (1/1) και Παγένκ (1/1) συνέβαλαν αποφασιστικά.

Η απόδοση της ομάδας σε εκείνο το σετ ήταν επιβλητική. Αφήνοντας την ισπανική ομάδα χωρίς περιθώρια αντίδρασης και καθιστώντας την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία μία από τις πιο εντυπωσιακές στην ιστορία των ευρωπαϊκών κυπέλλων βόλεϊ.