Με το «δεξί» στους τελικούς του πρωταθλήματος ξεκίνησε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 14-5 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο και έκανε το 1-0 στη σειρά !

Στην πρώτη «μάχη» των τελικών στον Πειραιά, οι «ερυθρόλευκες» δεν ξεκίνησαν καλά, αφού βρέθηκαν πίσω με 2-0 από τη Βουλιαγμένη και «βρήκαν» για πρώτη φορά δίχτυα (1-3) 12 λεπτά μετά την έναρξη, όμως με 8-1 σερί, ξέφυγαν με 7-3 και στη συνέχεια, έφτασαν στη νίκη με εννιά γκολ διαφορά, κάνοντας το πρώτο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24!

Το ματς

Ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά στο ματς και βρέθηκε πίσω με δύο τέρματα (0-2), στην πρώτη περίοδο.

Στο 4:03 του δεύτερου οκτάλεπτου, η Σάντα μείωσε σε 2-1 για τον Θρύλο, όμως ο ΝΟ Βουλιαγμένης ξέφυγε ξανά με +2 (1-3). Οι «ερυθρόλευκες», ωστόσο, ανέβασαν «στροφές» και με 3-0 σερί, με γκολ των Ξενάκη (2:37), Σιούτη (1:51) και Ελευθεριάδου (1:19), προηγήθηκαν για πρώτη φορά και «έκλεισαν» με 4-3 το ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός αστόχησε σε δύο εκτελέσεις πέναλτι, μία στην πρώτη και μία στη δεύτερη περίοδο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Θρύλος έφτασε το σερί του στο 8-1, με την Χυδηριώτη να «γράφει» το 7-3 στην κόντρα, στο 5:36! Στο 0:05, η Τριχά «έγραψε» το +6, διαμορφώνοντας το 10-4 της τρίτης περιόδου. Η «αντεπίθεση» των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Ελ. Πλευρίτου να διαμορφώνει το τελικό 14-5, με σουτ από την περιφέρεια (0:59).

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 4-1, 6-1, 4-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 5:27), 0-2 Γιαννοπούλου (κόντρα, 3:45),

2ο οκτάλεπτο: 1-2 Σάντα (κόντρα, 4:03), 1-3 Σλίκινγκ (περιφέρεια, 3:27), 2-3 Ξενάκη (κόντρα, 2:37), 3-3 Σιούτη (περιφέρεια, 1:51), 4-3 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 1:19)

3ο οκτάλεπτο: 5-3 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 7:34), 6-3 Ξενάκη (κόντρα, 6:05), 7-3 Χυδηριώτη (κόντρα, 5:37), 7-4 Σλίκινγκ (περιφέρεια, 4:50), 8-4 Σιούτη (περιφέρεια, 4:22), 9-4 Μαργαρίτα Πλευρίτου (2 μέτρα, 2:37), 10-4 Τριχά (κόντρα, 0:05)

4ο οκτάλεπτο: 11-4 Σάντα (π/π, 6:54), 11-5 Ελληνιάδη (π/π, 4:14), 12-5 Σάντα (περιφέρεια, 2:50), 13-5 Ξενάκη (φουνταριστό, 1:31), 14-5 Ελευθερία Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:59)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 1, Ξενάκη 3, Σιούτη 2, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Σάντα 3, Βάσω Πλευρίτου, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καιάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 1, Κρασσά, Σλίκινγκ 2, Πάτρα, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Τζούστρα, Λαγού, Λουπάκη, Καπτετοπούλου, Βάλβη