Ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπρέσια με 17-12 στο Παπαστράτειο για την 6η αγωνιστική των προημιτελικών ομίλων του LEN Champions League.

Ο Ολυμπιακός είχε εξασφαλίσει την πρόκρισή του στο Final Four του LEN Champions League, ωστόσο ξεπέρασε άνετα και το εμπόδιο της Μπρέσια με 17-12, στο τελευταίο ματς του για την προημιτελική φάση.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, και ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος, προηγήθηκε μάλιστα εύκολα με 6-2 με πλήρη κυριαρχία. Η Μπρέσια έκανε ένα σερι 3-0 και έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο στο 6-5.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι μπήκαν ξανά πολύ δυνατά και έκαναν με τη σειρά τους ένα 3-0 σερί για να βρεθούν εκ νέου στο +4 με το 9-5. Οι Ιταλοί δεν το έβαλαν κάτω και βρήκαν τον τρόπο να μειώσουν τη διαφορά σε 9-8. Με δύο ακόμα γκολ όμως, ο Θρύλος ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 11-8.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στο τρίτο οκτάλεπτο και με τρία σερί γκολ, βρέθηκε στο 14-8 και λίγο αργότερα στο 15-9. Η Μπρέσια αντέδρασε μειώνοντας 15-11, όμως  έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4.

Τα οκτάλεπτα: 6-5, 5-3, 4-3, 2-1