Ο Ολυμπιακός έκανε την τρίτη του σερί ήττα, δεύτερη στην Ευρωλίγκα, αυτήν τη φορά επί της Μπουρζ στο ΣΕΦ, παρουσιάζοντας προβληματική εικόνα.

Ο Ολυμπιακός για το τμήμα μπάσκετ Γυναικών αντιμετώπιζε το απόγευμα της Πέμπτης (17/10), τη Γαλλική Μπουρζ, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής για τη φετινή Ευρωλίγκα. Ο Θρύλος ήθελε να αφήσει πίσω αφενός την βαριά ήττα στην πρώτη αγωνιστική της διοργάνωσης. Κι αφετέρου την απώλεια στο ντέρμπι της Λεωφόρου για την Α1 Γυναικών, θέλοντας να βρει αντίδραση.

Σίγουρα δύσκολη η αποστολή εξ αρχής, όμως οι παίκτριες του Θάνου Νίκλα καλούνταν να παλέψουν για τη νίκη.

Για τον κόουτς Νίκλα ξεκίνησαν οι Λάμπερτ, Χριστινάκη, Ράτζα, Χέμπε και Τόμπιν, ενώ για τον κόουτς Λαφράγκ, ξεκίνησαν οι Γκριν, Αστιέ, Οκόνουο, Σπανού και Ντιαμπί.

Ολυμπιακός: Άστοχες, νευρικές και… η αποστολή δυσκόλευε!

Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα 5-0 σερί, με τη Λάμπερτ να το διακόπτει, μειώνοντας, με την ομάδα μας να ήταν αρκετά άστοχη στις πρώτες τις προσπάθειες. Η Γαλλική ομάδα είχε απ’ την αρχή σαφέστερο πλάνο, με τα τρίποντα να πληγώνουν επιθετικά την ομάδα μας (5-13). Η διψήφια διαφορά παρέμενε στην αναμέτρηση (13-25), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 15-25. Κι τη φιλοξενούμενη ομάδα να έχει πλουραλισμό επιθετικά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο είδαμε τις Κολλάτου, Καρλάφτη, Χριστινάκη, Χέμπε και Πηλακούτα στο παρκέ, τουλάχιστον να δέσουν την άμυνα. Συγκεκριμένα, με την άμυνα ζώνης. Η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (17-31), με τον Θρύλο να δείχνει ανήμπορο. Η Σύρρα πέρασε στον αγώνα, σχεδόν πεντέμισι λεπτά πριν το τέλος, για να προσφέρει αμυντικά. Όμως, η άμυνα σε συνδυασμό με τη συνέχεια της αστοχίας για την ομάδα μας, κράτησε χαμηλά τον Ολυμπιακό. Ο Νίκλας προσπαθούσε να αφυπνίσει τις αθλήτριές του, όμως η αποστολή ήταν δύσκολη (21-42, 19’). Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν το 25-45.

Προσπάθεια δίχως… επιτυχία!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ο Ολυμπιακός μπορεί να μπήκε ανταγωνιστικός, όμως στην άμυνα δεχόταν πόντους (29-51, 21’). Η Χέμπε είχε γίνει διψήφια στο ματς, με τον Θρύλο να είχε να αντιμετωπίσει και τις… τεχνικές ποινές που δεχόταν απ’ τους τρεις διαιτητές. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου, η ομάδα του Θάνου Νίκλα προσπαθούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στην αναμέτρηση. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-71.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν καθαρά διαδικαστικό, κάτι που δεν ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία των «ερυθρόλευκων». Ο νικητής είχε κριθεί, με το μόνο που έμενε να ήταν το τελικό σκορ του ματς. Ο Θρύλος σε καμία περίπτωση δεν έδειξε την εικόνα που έπρεπε, εξ αρχής, με τη διαφορά να ξεφεύγει, απαντήσεις στο παρκέ να μην υπάρχουν και μοιραία να έρθει ακόμη μια απώλεια.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-45, 40-71, 53-88.