Ο Ολυμπιακός με μία πολύ καλή εμφάνιση και πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου κέρδισε με 89-68 τη Μιλάνο στο ΣΕΦ για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ για περίπου 25 λεπτά ήταν πολύ καλός στο ΣΕΦ κόντρα στη Μιλάνο την οποία και κέρδισε εύκολα με 89-68 για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και με το εντός έδρας 2/2 βελτίωσε το ρεκόρ του σε 2-1.

Οι Πειραιώτες είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος στην άμυνα και πρωταγωνιστές τους ΜακΚίσικ – Βεζένκοφ και παρότι έχασα στο τρίτο δεκάλεπτο διαφορά 15 πόντων, κατάφεραν στη συνέχεια να διαχειριστούν την κατάσταση και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού στο παιχνίδι ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο ΜακΚίσικ με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Επίσης εξαιρετικός ήταν και ο Παπανικολάου με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ βοήθησε σημαντικά και ο Ουόκαπ με 2 πόντους, 8 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Επόμενη αποστολή για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου στις 20:30 στην Πόλη κόντρα στην Εφές.

Με σούπερ ΜακΚίσικ & Βεζένκοφ στο +12 ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός με Φαλ (2π, 1ασ) και Βεζένκοφ (5π) να ξεχωρίζουν προηγήθηκε με 7-0 στο 2ο λεπτό.

Με 2/2 τρίποντα του Βεζένκοφ (8π, 2ριμπ) η διαφορά πήγε και στο +10 (12-2 στο 4′), όμως οι Ιταλοί αντέδρασαν και μείωσαν σε 16-11 στο 7ο λεπτό.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 23-17 με buzzer beater του Παπανικολάου και ερυθρόλευκο σερί 7-0!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο o MακΚίσικ μπήκε στο παρκέ και κρατούσε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 28-24 (στο 13ο λεπτό) με 8 προσωπικούς πόντους.

Με τον Ράιτ να δίνει για πρώτη φορά λύσεις και τον Πίτερς να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο η διαφορά πήγε ξανά +9 (33-24) στο 16ο λεπτό.

Οι Πειραιώτες διατηρούσαν μία καλή διαφορά (35-26 στο 19′) χάρη στην άμυνα τους και παρά την αστοχία τους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 39-27 μετά από buzzer beater λέι απ του εξαιρετικού ΜακΚίσικ (12π, 3ριμπ, 4/5 σουτ).

Το «καθάρισαν» Βεζένκοφ και Παπανικολάου για τον Ολυμπιακό

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με +15 (45-30 στο 22′) και να έχει επιβάλλει το ρυθμό του μέσα από την άμυνα.

Οι Ιταλοί αντέδρασαν λόγω ενός «νεκρού» διαστήματος της ομάδας του κόουτς Μπαρτζώκα και με σερί 11-0 μείωσαν σε 45-41 (στο 25′) με 3/3 τρίποντα του Ρίτσι.

Η άμυνα του Ολυμπιακού ανέβηκε σε ένταση και ο Βεζένκοφ (17π, 7ριμπ) επιθετικά ανέβασαν ξανά τη διαφορά στο +10 (51-41 στο 27′) με σερί 6-0.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες μπροστά με 63-48 και να είναι «αγκαλιά» με τη νίκη!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε χάσει το ρυθμό του και κάποια αμυντικά ριμπάουντ. Η Μιλάνο μείωσε σε 65-51 στο 33ο λεπτό.

Λίγο μετά ο Ράιτ κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το σκορ 70-51 (στο 34′) και ουσιαστικά έδωσε την χαριστική βολή στους Ιταλούς.

Στο 35ο λεπτό η Μιλάνο έκανε σερί 6-0 και μείωσε σε 70-57 με τον Λεντέι να φτάνει τους 12 πόντους και έδωσε νέα πνοή στον αγώνα.

ΜακΚίσικ (19π) και Πίτερς (6π) γρήγορα αποκατέστησαν την τάξη για το 75-59 (στο 36′) και δύο λεπτά πριν το τέλος όλα είχαν κριθεί με το 80-61.

Στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την άνετη και δίκαιη νίκη επί της Μιλάνο με 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 39-27, 63-48, 89-68.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Ζαμόισκι, Μπίτνερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 39-27, 63-48, 89-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος). Ράιτ 5, Λαρεντζάκης, Βιλντόσα 9 (2/4 τρίποντα), Φαλ 2 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Βεζένκοβ 22 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα). Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ (0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο). Πίτερς 9 (2/2 τρίποντα), Πετρούσεβ, ΜακΚίσικ 22 (4/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντιμιτρίεβιτς 6 (1/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ). Κοζέρ 4 (1), Τονούτ, Μπολμάρο 7 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο). Μπρουκς, ΛεΝτέι 16 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ). Ρίτσι 11 (3/4 τρίποντα), Φλακαντόρι. Ντιοπ 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ). Σιλντς 5 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ). Μίροτιτς 5 (2/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/30 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 17/21 βολές. 31 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 4 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 11 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 17/45 δίποντα. 8/20 τρίποντα, 10/14 βολές, 39 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 14 επιθετικά). 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη, 18 φάουλ