Ο Ολυμπιακός σήμερα, στην αναμέτρηση επί του Ατρόμητου στο «Γ. Καραϊσκάκης» θα πρέπει να είναι προσεκτικός και συγκεντρωμένος απ' το πρώτο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σήμερα μπροστά σε μια κρίσιμη ευκαιρία, παρά το γεγονός ότι βρισκόμαστε μόλις στην 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έχοντας χάσει μια πολύτιμη ευκαιρία στην 4η αγωνιστική με την ισοπαλία απέναντι στον Παναιτωλικό, οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να εκμεταλλευτούν τις συνθήκες που διαμορφώνονται με τα σημερινά ντέρμπι: ΑΕΚ-Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ-Άρης.

Η απώλεια της νίκης απέναντι στον Παναιτωλικό είχε μεγάλο αντίκτυπο, τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά. Το σοκ της ισοπαλίας είχε ως αποτέλεσμα την ήττα από τον Άρη την αμέσως επόμενη αγωνιστική. Αυτά τα αποτελέσματα δημιουργούν ανασφάλεια και αμφιβολίες στην ομάδα, κάτι που φάνηκε από το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 0-1 από τον Άρη μόλις στο 3ο λεπτό.

Σήμερα, ο Ολυμπιακός έχει μια νέα μεγάλη ευκαιρία. Αν κερδίσει τον Ατρόμητο στο Καραϊσκάκη, μπορεί να επωφεληθεί από το αποτέλεσμα του ντέρμπι της Φιλαδέλφειας. Καθώς ένας από τους αντιπάλους του (ή και οι δύο σε περίπτωση ισοπαλίας) θα χάσει βαθμούς. Παράλληλα, υπάρχει και το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, όπου η κούραση του ΠΑΟΚ από την ήττα του στην Ευρώπη και η καλή κατάσταση του Άρη μπορεί να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για ένα ευνοϊκό αποτέλεσμα για τους «ερυθρόλευκους».

Αν όλα εξελιχθούν ευνοϊκά, ο Ολυμπιακός μπορεί να αυξήσει τη διαφορά του από τον Παναθηναϊκό, να ξεπεράσει την ΑΕΚ και να πλησιάσει ή να ισοβαθμήσει με τον ΠΑΟΚ.

Ωστόσο, το κλειδί είναι να μην επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος και να μην σπαταλήσει αυτή τη χρυσή ευκαιρία. Το επόμενο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό είναι πολύ δύσκολο, και ο Ολυμπιακός χρειάζεται βαθμολογικό «μαξιλάρι» για να αποφύγει μεγάλες απώλειες. Σήμερα είναι η μέρα για να «χτίσει» αυτό το πλεονέκτημα.