Ο Ολυμπιακός πήγε ισόπαλος με 2-2 κόντρα στον Λεβαδειακό που μετά τον Παναιτωλικό έχει ακόμα μία απώλεια στο «Γ. Καραισκάκης». Μετά τα πρώτα 30' λεπτά, η ομάδα έπαθε βραχυκύκλωμα!

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κερδίσει ακόμα ένα «μικρό» παιχνίδι στο «Γ. Καραισκάκης» και συνέχισε να προβληματίζει με την εικόνα του. Πλέον και με δεδομένα ότι έχει δύσκολο πρόγραμμα μπροστά του, δεν λειτουργεί υπέρ του τίποτα. Η εικόνα είναι επιτακτική να αλλάξει, αλλιώς με δεδομένα την τωρινή κατάσταση η απώλειες δεν νομίζουμε πως θα σταματήσουν εδώ.

Παρά το πολύ καλό 30άλεπτο που είχε ο Ολυμπιακός, κατάφερε… και ήρθε ισόπαλος. Τι και αν προηγείθηκε με 2-0; Την αρχή έκανε ο Τσικίνιο στο 2ο λεπτό, ενώ το 2-0 το έγγραψε ο Ελ Κααμπί με πέναλτι στο 21ο λεπτό. Από κει και πέρα; Black Out. Ο Λεβαδειακός μείωσε σε 2-1 χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Όζμπολτ στο 45+1′, ενώ στο 57′ ο Γιαννιώτας μούδιασε το «Γ. Καραισκάκης» για να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

Η ομάδα δείχνει ξεκάθαρα ότι δεν έχει περάσει την εποχή της 29ης Μαίου και πλέον η κατάσταση δείχνει να μην αλλάζει. Ο Μεντιλίμπαρ, φωνάζει, αλλά λέει και άλλα κάνουν οι παίκτες στο γήπεδο. Μετά το τέλος του αγώνα ο Βάσκος τεχνικός δικαιολογημένα έφυγε έξαλος από το γήπεδο.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από νωρίς στο ματς και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί από τα πρώτα λεπτά, ενώ είχε και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Μόλις στο 2′ ο Βέλντε έκανε την κεφαλιά-πάσα για τον Τσικίνιο, με τον Πορτογάλο να κοντρολάρει και να πλασάρει τον τερματοφύλακα για το 1-0. Γκολ το οποίο επιβεβαιώθηκε στο 4′ μετά από τσεκάρισμα του VAR. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών, καθώς στο 12′ ο Μασούρας έκανε τη σέντρα και ο Ελ Κααμπί πήρε την κεφαλιά με τον Γκροφ να διώχνει, ενώ στο 17′ ο Ορτέγκα «γέμισε» από τ’ αριστερά με τον Μασούρα να κάνει το κοντρολ και το σουτ με την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 19′, ο Παπαδόπουλος βρήκε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή μετά από κεφαλιά του Ντόη και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Ελ Κααμπί ο οποίος και «έγραψε» το 2-0. Ο Ολυμπιακός στο 25′ και στο 26′ είχε δύο σερί ευκαιρίες με τον Μασούρα και τον Ελ Κααμπί αντίστοιχα, με τον Γκροφ να διώχνει το σουτ του Μασούρα και η κεφαλιά του Μαροκινού φορ να καταλήγει άουτ.

Black Out και όλα έσβησαν…

Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Λεβαδειακός είχε ευκαιρίες, στο 43′ ο Γιαννιώτας βγήκε τετ α τετ με την μπάλα να πηγαίνει άουτ και στο 45′ δόθηκε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντόη στον Ζίνι. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Όζμπολτ και μείωσε σε 2-1 στο 45+1′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 56′. Εκεί ο Πεδρόζο έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Γιαννιώτας με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια κυνήγησαν το γκολ της νίκης, το οποίο δεν ήρθε, ούτε στη φάση του 74′ στην κεφαλιά του Ελ Κααμπί όταν η μπάλα πήγε άουτ, αλλά ούτε και στο 90+2′ στο σουτ του Γιάρεμτσουκ έξω από την περιοχή με τον Γκροφ να διώχνει την μπάλα.

Έμεινε το 2-2 και ο Ολυμπιακός πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, παρά το αρχικό του προβάδισμα.

Να σημειωθεί πως πριν την έναρξη του ματς οι «ερυθρόλευκοι» βράβευσαν τους Ολυμπιονίκες του συλλόγου, των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 στο Παρίσι, Απόστολο Χρήστου και Εμμανουήλ Καραλή, ενώ πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του ποδοσφαιριστή Τζορτζ Μπάλντοκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ορτέγκα, Κάρμο. Ντόη, Ροντινέι (73′ Κοστίνια), Μουζακίτης, Έσε (73′ Γκαρθία). Βέλντε (62′ Κωστούλας), Τσικίνιο (62′ Ανδρούτσος). Μασούρας (85′ Γιάρεμτσουκ), Ελ Κααμπί.

Λεβαδειακός (Ν. Παπαδόπουλος): Γκροφ, Τσάπρας, Λιάγκας, Παπαδόπουλος (35′ Κατρής), Μορέιρα, Πεδρόζο, Πλέγας (35′ Ζίνι), Τσοκάι, Όζμπολτ (78′ Βήχος), Γιαννιώτας (62′ Ρόμο), Τζάλοου.