Ο Ολυμπιακός, αν και πάλεψε, η ανωτερότητα της Μερσίν ήταν αρκετή για να φύγει με τη νίκη, για την 3η αγωνιστική της Euroleague Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 81-67 από τη Μερσίν στο ΣΕΦ, σε έναν από τους πιο δύσκολους και απαιτητικούς αγώνες της φάσης των ομίλων της Euroleague. Αν και η ήττα ήταν απογοητευτική, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έδειξαν χαρακτήρα και προσήλωση. Αφήνοντας πολλές θετικές εντυπώσεις στην αναμέτρηση.

Ολυμπιακός: Πάλεψε, όμως η ανωτερότητα φάνηκε

Η Μερσίν, μία ομάδα που θεωρείται από τα φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου στη Euroleague, μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Αλλά ο Ολυμπιακός αντέτεινε με καλή αμυντική λειτουργία και επιθετική συνέπεια. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στους τρεις πόντους (36-39). Δείχνοντας ότι η ελληνική ομάδα είχε μπει με τις σωστές προϋποθέσεις στον αγώνα. Οι παίκτριες του Ολυμπιακού έδειξαν μεγάλο πάθος, καταφέρνοντας να κρατήσουν κοντά το σκορ και να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να «ξεφύγουν».

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μερσίν αύξησε την πίεσή της, φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά. Παρά τη δύσκολη κατάσταση, ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω. Συνέχισε να παλεύει, με την προπονητική καθοδήγηση να είναι καταλυτική στην προσπάθεια της ομάδας να ανακτήσει έδαφος.

Η προσπάθεια του Ολυμπιακού ήταν εμφανής, και παρόλο που δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη, έδειξε σημάδια αγωνιστικής ανάκαμψης. Γεγονός που ενισχύει την αισιοδοξία για τη συνέχεια. Με τις επόμενες προπονήσεις και προσαρμογές, οι «ερυθρόλευκες» αναμένεται να επιστρέψουν πιο δυναμικά, έτοιμες να διεκδικήσουν θετικά αποτελέσματα και να επαναφέρουν την ομάδα σε τροχιά επιτυχίας στην Euroleague.