Ο Ολυμπιακός έγινε κι επίσημα η πρώτη ομάδα που κατέκτησε ευρωπαϊκό τίτλο, νικώντας τη Φιορεντίνα στον μεγάλο τελικό του UEFA Europa Conference League. Οι οπαδοί του ΘΡΥΛΟΥ πλέουν σε πελάγη ευτυχίας. Ιστορική βραδιά! Συγκίνηση, περηφάνεια...

Η μεγάλη βραδιά της ιστορίας έφτασε, καθώς ο Ολυμπιακός κι η Φιορεντίνα αναμετρήθηκαν στην «ΟΠΑΠ Arena», στον τελικό του UEFA Europa Conference League για φέτος. Οι δύο ομάδες έφτασαν ως φιναλίστ, μετά από μία δύσκολη κι απαιτητική διαδρομή, με τον Θρύλο βέβαια να έχει αποκλείσει στην πορεία του το μεγάλο φαβορί, που ήταν η Άστον Βίλα. Άπαντες στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο ανέμεναν την 29η του Μάη, έτσι ώστε να δώσουν το «παρών» σε αυτήν την κομβική βραδιά για το σύλλογο. Άλλοι στο γήπεδο, άλλοι στα σπίτια τους, άλλοι σε κάθε γωνιά του πλανήτη. Όλοι, με έναν στόχο κι ένα όνειρο, να σηκώσει ο Θρύλος το ευρωπαϊκό.

Από νωρίς, η κόκκινη λαοθάλασσα συγκεντρώθηκε στα σημεία που θα αναχωρούσαν όλοι μαζί για τη Νέα Φιλαδέλφεια. Τα μέτρα δρακόντεια, όμως ο τελικός ήταν μία γιορτή, που φυσικά ξεκινούσε από πολύ νωρίτερα. Σε όλη την Ελλάδα, οι ΓΑΥΡΟΙ οπαδοί είχαν στήσει γλέντι, το οποίο θα κρατούσε ως τις πρωϊνές ώρες, εάν και εφόσον γινόταν πράξη το όνειρο όλων μας.

Οι στιγμές της βραδιάς, συνέβησαν πριν το Ολυμπιακός – Φιορεντίνα, πέραν του αποτελέσματος και των πολλών «ερυθρόλευκων» προσκεκλημένων. Η μία ήταν η παρουσία του μικρού Γιάννη, φιλάθλου του ΠΑΟΚ στο γήπεδο, ώστε να ζητωκραυγάσει υπέρ της ομάδας μας. Αλλά και η τιμή προς τον αδικοχαμένο Μιχάλη, φίλου της ΑΕΚ, με το στεφάνι από τη Θύρα 7.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Θρύλο του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, η ενδεκάδα ήταν ξεκάθαρη, με τους πιο ετοιμοπόλεμους και μπαρουτοκαπνισμένους να παίρνουν φανέλα βασικού. Ο Τζολάκης βρέθηκε στην εστία των Πειραιωτών, με τους Ροντινέι – Ορτέγκα να βρίσκονται στα άκρα της άμυνας, κι τους Ρέτσο, Κάρμο στο κέντρο της άμυνας. Μπροστά τους στον άξονα είδαμε τους Ιμπόρα, Έσε και Τσικίνιο. Ενώ οι Ποντένσε, Φορτούνης πλαισίωσαν τον Ελ Κααμπί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Όρτα, Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Μασούρας, Καρβάλιο, Γιόβετιτς, Ρίτσαρντς, Αποστολόπουλος, Ντόι.

Για τον Ιταλιάνο και τη Φιορεντίνα, στην εστία κάθισε ο Τερατσάνο. Την άμυνα των «Βιόλα» συνέθεσαν οι Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Κουάρτα και Μαρτίνες. Μπροστά τους είδαμε τους Αρτούρ και Μαντραγκόρα. Πλάγια τους Γκονσάλες και Κουαμέ, με τον Μποναβεντούρα να παίζει σε ελεύθερο ρόλο και τον Μπελότι να βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Κρίστενσεν, Λόπες, Μπελτράν, Ικονέ, Ρανιέρι, Ενζολά, Ινφαντίνο, Φαραόνι, Ντάνκαν, Καγιόντε, Παρίζι, Μπαράκ.

Ολυμπιακός: Μουδιασμένο ξεκίνημα, έψαχνε να βρει ρυθμό!

Μόλις στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός ήθελε να κάνει σαφέστατη την παρουσία του στην αντίπαλη περιοχή. Το παρθενικό σουτ ήρθε από τον Ποντένσε, με τον κίπερ των «Βιόλα» να διώχνει σε κόρνερ. Αμέσως μετά, απάντησε στο 4ο λεπτό η Φιορεντίνα, με σουτ του Μπελότι. Η «ερυθρόλευκη» άμυνα ανταποκρίθηκε σωστά και στη φάση του 8ου λεπτού, με τους Γκονζάλες – Ντοντό, όμως ο Ρέτσος πρόλαβε κι έδιωξε σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση, οι «τυπικά φιλοξενούμενοι» σκόραραν, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία καθαρή φάση.

Στο πρώτο 20λεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε την πίεσή του, κυρίως στη μεσαία γραμμή, έτσι ώστε να δυσκολέψει το έργο των αντιπάλων. Οδηγώντας τους φυσικά, στο λάθος. Στο επόμενο λεπτό, ο Μποναβεντούρα έκανε ένα σουτ εντός περιοχής, έχοντας την άνεση και τον χώρο, όμως ο Τζολάκης μπλόκαρε με ασφάλεια. Μετά από όμορφη πάσα του Φορτούνη στον Τσικίνιο, ο Πορτογάλος έκανε ένα σουτ, το οποίο όμως πήρε ύψος και κατέληξε κόρνερ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, βρίσκοντας τον Ποντένσε, ο οποίος έδωσε ελαφρά πορεία στην μπάλα, όμως ο Τερατσάνο μπλόκαρε.

Εν συνεχεία, η Φιορεντίνα απείλησε την εστία του Τζολάκη, δίχως όμως να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο για γκολ. Πλησιάζοντας στο τέλος του Α’ μέρους, ο Ελ Κααμπί είχε την ευκαιρία να δημιουργήσει μια ευκαιρία, όμως συγκρούστηκε με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αναγνωριστικό για τον Θρύλο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Ολυμπιακός: Ευκαιρίες είχε, γκολ όμως δε βρήκε!

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχε κάποια αντικατάσταση για την ομάδα μας. Ομοίως και η Ιταλική ομάδα ξεκίνησε με την ίδια ενδεκάδα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπελότι με τον Ρέτσο συγκρούστηκαν, με τον Έλληνα αμυντικό να αποχωρεί υποβασταζόμενος, καθώς ζαλιζόταν έντονα. Η πίεση αυξήθηκε απ’ τους «ερυθρόλευκους», με τον Ενζολά να περνάει στην αναμέτρηση για τους Ιταλούς, αντί του Μπελότι.

Με την συμπλήρωση 65 λεπτών, ο Μιλένκοβιτς κέρδισε στον αέρα τον Κάρμο, παίρνοντας μια κεφαλιά. Όμως, ευτυχώς η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας. Η πιο σημαντική ευκαιρία έως εκείνο το σημείο, έγινε στο 69’ όταν ο Κουαμέ έκανε ένα σουτ, με τον Τζολάκη να διώχνει ενστικτωδώς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης έδωσε τη θέση του στον Στέφαν Γιόβετιτς. Αλλαγή έκανε κι η Φιορεντίνα με τον Ντάνκαν αντί του Αρτούρ που έδωσε τη θέση του. Ο Μεντιλίμπαρ, πλησιάζοντας στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, ετοίμασε τον Όρτα που πήρε τη θέση του Τσικίνιο, ο οποίος δεν πατούσε καλά.

Μετά από εκτέλεση του Όρτα, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Ιμπόρα, ο οποίος πήρε κεφαλιά, όμως αυτή κατέληξε λίγο εκτός της εστίας των «Βιόλα». Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μποναβεντούρα και Κουαμέ αποχώρησαν για να περάσουν οι Μπαράκ και Ικονέ. Ξανά από εκτέλεση φάουλ από τον Όρτα, η μπάλα πήγε με αποδέκτη τον Ελ Κααμπί, όμως ο Μαροκινός δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 7. Οι μάχες ήταν πολλές, η κούραση αρκετή, όμως η ψυχή και η καρδιά παίζει ρόλο σε τέτοια ματς. Καθώς το διακύβευμα είναι σημαντικότατο. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το 0-0.

Ολυμπιακός: ΤΟ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ!

Με το ξεκίνημα της παράτασης, ο Κίνι πέρασε στη θέση του πολύ καλού Ορτέγκα, όμως ο Αργεντινός είχε κι αυτός θέμα τραυματισμού. Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε έντονα για χέρι και πέναλτι, όμως ο διαιτητής δεν πήγε καν στο VAR. Η φάση από τα ριπλέι φαίνεται καθαρά για παράβαση. Ο Γιόβετιτς αμέσως μετά έχασε τρομερή ευκαιρία, στη γωνία του αντίπαλου κίπερ, όμως έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Ξανά χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Όρτα, ο Ελ Κααμπί πήρε μία κεφαλιά, όμως δεν βρήκε στόχο. Το πρώτο μισό της παράτασης ολοκληρώθηκε με το ίδιο σκορ.

Στο δεύτερο μισό, απ’ το ξεκίνημά του επεφύλασσε την αλλαγή του Μασούρα, αντί του Ποντένσε. Επιπλέον, κι ο Μπιράκι μαζί με τον Γκονσάλες, πέρασαν εκτός. Στο 116’ όμως ο ΘΡΥΛΟΣ έβαλε φωτιά στη Φιλαδέλφεια και σε όλη την Ελλάδα. Ο Όρτα με ένα γέμισμα προς την περιοχή, βρήκε τον Ελ Κααμπί, με τον Μαροκινό να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και το γκολ μέτρησε κανονικά! Ως αλλαγή πέρασε κι ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί, αντί του «χρυσού» σκόρερ, Ελ Κααμπί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ρόντινει, Κάρμο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Ιμπόρα, Έσε, Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε, Ελ Κααμπί.

Φιορεντίνα (Ιταλιάνο): Τερατσάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Μαρτίνες Κουάρτα, Μπιράγκι, Μποναβεντούρα, Αρτούρ, Μαντράγκορα, Γκονσάλες, Κουαμέ, Μπελότι.