Το «τέσσερα στα τέσσερα» στο πρωτάθλημα χάντμπολ Ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή, το Σάββατο (12/10) το απόγευμα.

Το «τέσσερα στα τέσσερα» στο πρωτάθλημα χάντμπολ Ανδρών έκανε ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή, το Σάββατο (12/10) το απόγευμα, καθώς επικράτησε με 38-28 του ΕΣΝ Βριλησσίων στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για την 4η αγωνιστική, παρουσιάζοντας… δύο πρόσωπα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν «έπιασαν» την απαιτούμενη απόδοση στο πρώτο ημίχρονο (βρέθηκαν πίσω με 17-11, 19-15), όμως στο δεύτερο, «μεταμορφώθηκαν», αντέδρασαν εξαιρετικά και προηγήθηκαν ακόμα και με +11 (37-26), φτάνοντας στη νίκη επί των Βριλησσίων στην Ηλιούπολη, την τέταρτη διαδοχική στη φετινή Handball Premier.

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός δεν «μπήκε» καλά στο ματς και δεν πήρε ποτέ προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο. Τα Βριλήσσια προηγήθηκαν με 4-1 και 10-6, με τον Λιάπη να μειώνει σε 10-8, στο 14:50. Τα προβλήματα στην άμυνα των πρωταθλητών Ελλάδας συνεχίστηκαν και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 14-9 και στη συνέχεια, με 17-11. Ο Βίντα μείωσε σε 17-13, στο 24:50, ο Πασσιάς σε 18-15, στο 29:41, όμως το ημίχρονο «έκλεισε» με τον Θρύλο πίσω με τέσσερα τέρματα (15-19).

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν το κανονικό τους πρόσωπο, αφού «έσφιξαν» την άμυνά τους, ενώ είχαν σε… μεγάλα κέφια τον Παπαντωνόπουλο κάτω από τα δοκάρια! Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, αφού ισοφάρισε σε 19-19, με τον Παπαβασίλη, στο 33ο λεπτό, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς, στο 34:20, με ωραίο γκολ του Λιάπη, με τον Σάββα να δίνει «αέρα» +2 (23-21), στο 38:21. Οι πρωταθλητές Ελλάδας πάτησαν «γκάζι» και «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +6 (27-21), με τον Μιχαηλίδη (41:24), «τρέχοντας» σερί 12-2 στο δεύτερο ημίχρονο! Στο 45:15, ο Παπαβασίλης «έγραψε» το +8 (30-22), με τον Μιχαηλίδη να κάνει το 34-25, στο 52ο λεπτό, με τον Βούγιοβιτς να κάνει το +11 (37-26), στο 57:10 και τον Θρύλο να επικρατεί με 38-28.