Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε επί της Φενέρ στην Πόλη, καθώς μοιραία γνώρισε την ήττα. Αυτά έκαναν οι νεοαποκτηθέντες στην αναμέτρηση...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ήττα τη φετινή σεζόν στη Euroleague, καθώς ηττήθηκε από τη Φενέρμπαχτσε με 82-71. Παρά την προσπάθεια των «ερυθρολεύκων», τα προβλήματα στην επίθεση, η αδυναμία στα ριμπάουντ και η κατάρρευση στην τελευταία περίοδο, τους στοίχισαν το αποτέλεσμα.

Ιδιαίτερη προσοχή συγκεντρώνεται στα τέσσερα νέα μεταγραφικά αποκτήματα της ομάδας, τους Σάσα Βεζένκοφ, Τάιλερ Ντόρσεϊ, Λούκα Βιλντόζα και Εβάν Φουρνιέ. Ας δούμε την απόδοσή τους.

Ολυμπιακός: Πόσο βοήθησαν οι καινούργιοι;

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αγωνίστηκε για 16 λεπτά, σημειώνοντας 6 πόντους με 1/5 σουτ, προσθέτοντας και 1 ασίστ. Ο Έλληνας γκαρντ δεν βρήκε ποτέ ρυθμό στην επίθεση, ενώ η ψυχολογία του έπεσε καθώς δεν κατάφερε να πάρει πρωτοβουλίες και να βοηθήσει την ομάδα του στο σκοράρισμα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ, παρά την εμπειρία του, δυσκολεύτηκε απέναντι στο στενό μαρκάρισμα του Νάιτζελ Χέιζ. Ο Βούλγαρος φόργουορντ, σε 30 λεπτά συμμετοχής, είχε 11 πόντους με 4/6 σουτ και πρόσθεσε 4 ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να ξεδιπλώσει πλήρως το ταλέντο του.

Ο Λούκα Βιλντόζα έπαιξε μόλις 4 λεπτά και είχε 2 πόντους με 1/1 σουτ και 2 ασίστ. Αν και η συμμετοχή του ήταν περιορισμένη, έδειξε καλά σημάδια στην κυκλοφορία της μπάλας, αλλά σίγουρα χρειάζεται περισσότερο χρόνο προσαρμογής.

Τέλος, ο Εβάν Φουρνιέ φάνηκε διστακτικός στην επίθεση, σημειώνοντας 5 πόντους με 1/3 σουτ σε 22 λεπτά. Αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι σε πιο δυναμικούς αντιπάλους, όπως ο Κόλσον, και δείχνει πως ακόμα αναζητά τον ρόλο του στην ομάδα.

Ο Ολυμπιακός θα πρέπει να βρει λύσεις στα επιθετικά προβλήματα για να ανακάμψει στη συνέχεια της σεζόν.