Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 102-72 τον Άρη στο ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Stoiximan GBL και έκανε το 2/2 με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ και Ράιτ με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 2/2 στο Πρωτάθλημα κερδίζοντας με 102-72 τον Άρη στο ΣΕΦ έχοντας πολύ καλές στιγμές στο παιχνίδι, που ήταν το πρώτο φετινό εντός έδρας για εγχώριο ματς.

Οι Πειραιώτες ήταν απολαυστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο με 35 πόντους, 15/18 σουτ, 14 ασίστ και 1 λάθος και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη, ενώ στη συνέχεια το προπονητικό τιμ άνοιξε το ροτέισον και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλο το ρόστερ, με εξαίρεση τον ανέτοιμο Πετρούσεφ.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βεζένκοφ με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Φουρνιέ με 11 πόντους και 7 ασίστ.

Ακόμα ο εξαιρετικός Ράιτ είχε 23 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Φαλ 9 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 μπλοκ και ο Ντόρσεϊ με 10 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικεντρώνεται στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα, όπου και αρχικά θα υποδεχθούν στο ΣΕΦ τη Μιλάνο (15/10, 21:15).

Η συνέχεια της διπλής αγωνιστικής, θα δοθεί στην Κωνσταντινούπολη με την Εφές στις 18 Οκτωβρίου (20:30).

Σόου ο Ολυμπιακός στο πρώτο μέρος και +26!

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στην επίθεση και προηγήθηκε με 15-5 (στο 4′) με τον Φαλ να έχει 6 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η διαφορά πήγε και στο +14 (19-5 στο 5′) με τον Βεζένκοφ να έχει 6 πόντους και ο Ολυμπιακός 8 ασίστ και 9/10 σουτ.

Το σκορ έγινε και 26-10 (στο 8′) με τον Σάσα να φτάνει τους 10 και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +23 (35-12) με 15/17 σουτ, 14 ασίστ και 1 λάθος και τον Φουρνιέ να έχει 5 πόντους και 6 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ροτέισον του Ολυμπιακού άνοιξε, αλλά η διαφορά παρέμενε πάνω από το +20 (42-20) στο 13ο λεπτό.

Ο Ντόρσεϊ (5π) και ο Λαρεντζάκης (2π, 2ασ) πήραν σειρά στο σκοράρισμα από τον Ράιτ (11 πόντους) και το σκορ έγινε 46-23 (στο 15′) με απόλυτη κυριαρχία της ομάδας του κόουτς Μπαρτζώκα.
Στο 18ο λεπτό ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 55-29, ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 57-31 και τη νίκη να έχει κριθεί από νωρίς!

Ο Ολυμπιακός «χαλάρωσε» για λίγο, αλλά συνέχισε το σόου!

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν χαλαρώσει λόγω της μεγάλης διαφοράς και να δοκιμάζουν πρόσωπα και σχήματα.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με 60-38 στο 23ο λεπτό, αλλά είχε χάσει το ρυθμό του και απώλεσε και αμυντικά ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν χαλαρώσει υπερβολικά και η διαφορά έπεσε στους 17 (64-47) στο 26ο λεπτό με επιμέρους 16-7 του Άρη.

Με σερί 7-0 δια χειρός Βεζένκοφ και Παπανικολάου το σκορ έγινε 71-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 76-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν τελειώσει και η ένταση έπεσε ακόμα περισσότερο, αλλά ο Ολυμπιακός διατηρούσε το μεγάλο του προβάδισμα με 83-55 (στο 34′).

Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 91-60 με τον Ράιτ να έχει φτάσει τους 16 πόντους και να ξεχωρίζει.

Στο φινάλε ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το 2/2 στο Πρωτάθλημα με 102-72 επί του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 35-12, 57-31, 76-49, 102-72