Ο Ολυμπιακός έχει χάσει ήδη τέσσερις βαθμούς σε τέσσερις αγώνες στο Καραϊσκάκης για το πρωτάθλημα, μένοντας πίσω.

Ο Ολυμπιακός έχει χάσει ήδη τέσσερις βαθμούς σε τέσσερις αγώνες στο Καραϊσκάκης για το πρωτάθλημα. Έφερε ισοπαλίες με Παναιτωλικό (0-0) και Λεβαδειακό (2-2), ενώ κατέγραψε δύσκολες νίκες, μία απέναντι στην Athens Kallithea (2-1) και μία με τον Ατρόμητο (2-0), με το δεύτερο γκολ να έρχεται στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Παρά τις δυσκολίες στο ελληνικό πρωτάθλημα, η ομάδα δείχνει άλλο πρόσωπο στην Ευρώπη. Στον μοναδικό μέχρι στιγμής αγώνα στο Europa League στο Φάληρο, επικράτησε άνετα της Μπράγκα (3-0), εξασφαλίζοντας τη νίκη μέσα σε ένα τέταρτο. Το πρόβλημα φαίνεται να σχετίζεται με τη νοοτροπία των παικτών, αφού υπάρχει διαφορά στη συγκέντρωση και την προσπάθεια που καταβάλλουν στους ευρωπαϊκούς αγώνες σε σύγκριση με αυτούς του πρωταθλήματος.

Στον αγώνα με τον Παναιτωλικό, η ομάδα του Αγρινίου αμύνθηκε κλειστά και ήταν τυχερή. Ωστόσο, στον αγώνα με τον Λεβαδειακό, ο αντίπαλος δεν έπαιξε κλειστά και βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στα πρώτα 21 λεπτά. Αυτό δείχνει πως το πρόβλημα δεν είναι μόνο ο τρόπος παιχνιδιού των αντιπάλων, αλλά κυρίως η διάθεση και το σχέδιο της πειραϊκής ομάδας.

Όταν η ομάδα σταματά να πιέζει μετά το 2-0 και αυτό συμβαίνει μόλις στο 30ό λεπτό, δείχνει πρόβλημα νοοτροπίας. Όταν δέχεται γκολ στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και ισοφαρίζεται στις αρχές του δεύτερου (57′), αλλά δεν αντιδρά σωστά στα επόμενα 40 λεπτά, είναι ευθύνη των παικτών και του προπονητή. Το γεγονός ότι ο Μεντιλίμπαρ πρέπει συνεχώς να υπενθυμίζει στους παίκτες του να μην χαλαρώνουν, αποτελεί επίσης ένδειξη προβλήματος.

Η λανθασμένη νοοτροπία οδηγεί σε αρνητικά αποτελέσματα. Οι παίκτες του Ολυμπιακού φαίνεται να πιστεύουν ότι μπορούν να κερδίσουν με την εμφάνιση της φανέλας ή με ένα καλό εικοσάλεπτο, κάτι που αποδείχθηκε λανθασμένο τόσο με τον Λεβαδειακό όσο και με τον Παναιτωλικό. Η έλλειψη σωστής προσέγγισης στους αγώνες του πρωταθλήματος έχει κοστίσει βαθμούς, και αν δεν αλλάξει αυτή η νοοτροπία, το πρόβλημα μπορεί να επαναληφθεί.

Οι γκέλες του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκης ήρθαν μετά από τις διακοπές του Σεπτεμβρίου και του Οκτωβρίου, με αγώνες εθνικών ομάδων να προηγούνται και θεωρητικά εύκολους αγώνες πρωταθλήματος να ακολουθούν. Τώρα, η ομάδα προετοιμάζεται για τον αγώνα με τη Μάλμε στη Σουηδία για το Europa League.

Ο Ολυμπιακός πρέπει να αντιδράσει άμεσα, οι παίκτες να αλλάξουν νοοτροπία και ο Μεντιλίμπαρ να διορθώσει τα προβλήματα της ομάδας. Στον αγώνα με τον Λεβαδειακό, μετά την ισοφάριση, υπήρχε ακόμη αρκετός χρόνος (40 λεπτά) για να ανατρέψει το σκορ, αλλά η ομάδα δεν είχε ξεκάθαρο πλάνο. Οι αλλαγές του Ανδρούτσου και του Κωστούλα δεν βοήθησαν αρκετά, και με την αποχώρηση του Τσικίνιο, έλειψε ο παίκτης που θα μπορούσε να μεταφέρει σωστά την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει πρόβλημα με την έλλειψη παραγωγικότητας από τους εξτρέμ του, ενώ ο Ελ Κααμπί δεν μπορεί να σηκώνει πάντα το βάρος μόνος του. Η ομάδα χρειάζεται περισσότερους παίκτες να συνεισφέρουν σε γκολ και ασίστ. Ωστόσο, αυτή τη στιγμή προέχει η ανασύνταξη της ομάδας, ώστε να δείξει καλύτερο πρόσωπο στη Σουηδία και να επιτύχει ένα θετικό αποτέλεσμα.