Νικηφόρα ξεκίνησε στους τελικούς του πρωταθλήματος η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού, που νίκησε με 25-23 την ΑΕΚ και την προκλητική διαιτησία, κάνοντας το 1-0 στη σειρά!

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος χάντμπολ έκανε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε της ΑΕΚ στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης με 25-23 και έκανε το 1-0 στους τελικούς της Handball Premier, απαντώντας παράλληλα με τον καλύτερο τρόπο, μέσα στο γήπεδο, στο κόμπλεξ του Πάτρικ Λέμος και στις δηλώσεις που έκανε!

Ο Θρύλος ήταν καλύτερος, μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και την ερχόμενη Πέμπτη (6/6) θα αντιμετωπίσει ξανά την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ με στόχο το 2-0,

Το ματς

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με γκολ του Σάββα (5:32), προηγήθηκε με 3-1. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 4-4, αλλά ο Θρύλος ξέφυγε ξανά με +2 (6-4), στο 14ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να ανεβάζει τη διαφορά στα τρία τέρματα, για το 7-4, στο 15:28. Στο 19ο λεπτό, ο Κάβτσιτς έδωσε «αέρα» +4 (9-5) στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι συνέχισαν την κυριαρχία τους, με τον Σάββα να «γράφει» το 10-6, στο 21:14. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 10-8, όμως ο Ολυμπιακός πάτησε δυνατά το «γκάζι» και «έκλεισε» το πρώτο ημίχρονο με ευρεία διαφορά πέντε γκολ (13-8), μετά από νέα εξαιρετική προσπάθεια από τον Σλίσκοβιτς (28:54).

Στο ξεκίνημα (34:56) του δεύτερου ημιχρόνου, ο Σλίσκοβιτς «χτύπησε» ξανά και ανέβασε το προβάδισμα του Θρύλου στο +6 (15-9), ενώ στο 38:22, ο Πασσιάς έκανε το 17-12. Οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν και μετά από αρκετή ώρα, η ΑΕΚ μείωσε στα δύο γκολ (19-17). Ο Βίντα επανάφερε το +3 (20-17), στο 46:43, αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι, αυτή τη φορά σε 22-21. Στο 56:19, ο Σάββας έδωσε «ανάσα» στον Ολυμπιακό, κάνοντας το 23-21, αλλά η ΑΕΚ μείωσε σε 23-22, με ανύπαρκτο πέναλτι, τεράστιο λάθος των διαιτητών (και δίλεπτο στον Παπαβασίλη). Ο Σλίσκοβιτς «απάντησε», ωστόσο, στο 58:20, για το 24-22, με τον Κάβτσιτς να διαμορφώνει, στο τελευταίο δευτερόλεπτο (59:59), το τελικό 25-23 του Θρύλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 9, Δομπρής 1, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 3, Μιχαηλίδης, Σάββας 5

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζάν): Αραμπατζής, Τικ 1, Γιόνσον 3, Μαντάλινιτς 2, Μάλλιος, Τέπερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 4,

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-3, 6-4, 9-5, 10-8, 13-8 (ημίχρονο), 15-9, 17-12, 19-17, 20-19, 22-21, 25-23