Ο Γιάννης Φουντούλης πέτυχε τα 3 από τα 13 τέρματα της εθνικής μας ομάδας πόλο των ανδρών απέναντι στις ΗΠΑ.

Η Εθνική μας ομάδα Πόλο Ανδρών πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη επί των ΗΠΑ με 13-11, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Γιάννη Φουντούλη.

Ο αρχηγός της Εθνικής μας, πέτυχε χατ-τρικ, με τρία γκολ, συμβάλλοντας τα μέγιστα για να έρθει αυτή η τρομερή επικράτηση. Μία νίκη που έδωσε και το εισιτήριο στην Ελλάδα για τα προημιτελικά της διοργάνωσης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου.

Ο ίδιος σκόραρε τα δύο τέρματα την τρίτη περίοδο ισοφαρίζοντας στον παραπάνω σε 9-9 στο 4:22 πριν από τη λήξη και ξαναχτύπησε στο 1:31 όταν αύξησε τη διαφορά στα δύο τέρματα, κάνοντας το 11-9, επίσης στον παίκτη παραπάνω. Το τρίτο γκολ το πέτυχε στην τελευταία περίοδο διαμορφώνοντας το 12-9, στο 4:26 στον παραπάνω.