Η Ελλάδα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Κροατία με σκορ 14-13, σε ένα ματς γιγάντων.

Η Ελλάδα πάλεψε ως το τέλος, μα δεν τα κατάφερε στις λεπτομέρειες, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στους Ολυμπιακούς Αγώνες επί της Κροατίας.

Κάποια λάθη στοίχισαν για την Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης Ανδρών, καθώς μοιραία ήρθε και η απώλεια επί των Κροατών. Πλέον, αναμένεται να αντιμετωπίσει την Ιταλία, με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Σχεδιάζουν τον γάμο τους Δερβίσης και Φούλοπ!

Σχετικά με τον αγώνα, στο πρώτο οκτάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά ισορροπημένες, με την Ελλάδα να ανοίγει το σκορ και τους Κροάτες όμως να σκοράρουν τρία γκολ. Ενώ με δύο σερί τέρματα είχαμε την ισοπαλία (3-3).

Το σερί αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο οκτάλεπτο, κάνοντας το σκορ 3-5, εκμεταλλευόμενοι τα πέναλτι. Η Ελλάδα διατήρησε το +2 τέρματα, έως το τέλος του πρώτου μέρους, κλείνοντας με 4-6.

Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν πραγματικά μια μάχη γιγάντων ανάμεσα στις δύο ομάδες. Οι Κροάτες ήταν καταιγιστικοί, με την Ελλάδα να πληρώνει τα λάθη της. Ισοφάρισαν σε 6-6, με τον Φουντούλη να δίνει εκ νέου προβάδισμα στην χώρα μας. Οι παίκτες του Ίβιτσα Τούτσακ αύξησαν την πίεση και κατάφεραν για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα να πάρουν προβάδισμα με γκολ του Βουκίτσεβιτς για το 9-8.

Η Ελλάδα ισοφάρισε με ένα πανέμορφο και δύσκολο γκολ του Νικολαΐδη, όμως με δύο σερί τέρματα των Μπούκιτς και Κράγκιτς οι Κροάτες προηγήθηκαν με 11-9.

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε ιδανικά. Η Κροατία έμεινε με πέντε παίκτες για τέσσερα λεπτά μετά την αποβολή του Μπίλιακα, ενώ ο Αργυρόπουλος ευστόχησε από τα 5μ, κάνοντας το 11-10. Το 12-12 έγινε από τον Καλογερόπουλο, όμως με δύο γκολ οι Κροάτες έκαναν το 14-12 και την Εθνική να μειώνει απλώς με τον Άγγελο Βλαχόπουλο.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 3-3, 4-6, 11-9, 14-13