Με γκολ της Μάλορι Σουάνσον στο 57ο λεπτό, οι Ηνωμένες Πολιτείες νίκησαν τη Βραζιλία με 1-0 στον τελικό του γυναικείου τουρνουά.

Με γκολ της Μάλορι Σουάνσον στο 57ο λεπτό, οι Ηνωμένες Πολιτείες νίκησαν τη Βραζιλία με 1-0 στον τελικό του γυναικείου ποδοσφαιρικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο για 5η φορά στην ιστορία τους!

Η ομάδα της προπονήτριας Έμα Χέις κατάφερε να διευρύνει το ρεκόρ της το Σάββατο στο «Παρκ ντε Πρενς» στο Παρίσι, κατακτώντας το πρώτο της χρυσό μετάλλιο μετά από 12 χρόνια, από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Μετά από ένα ισόπαλο πρώτο ημίχρονο χωρίς τέρματα, η Σουάνσον πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα λίγο πριν συμπληρωθεί μία ώρα παιχνιδιού. Παρά την πίεση που δέχθηκαν οι Αμερικανίδες μετά το γκολ, και την τεράστια ευκαιρία της «Σελεσάο» στις καθυστερήσεις (με την Αλίσα Νάχερ να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά της Αντριάν), άντεξαν και στο τέλος πανηγύρισαν δίκαια.

Η σπουδαία Βραζιλιάνα παίκτρια, Μάρτα, που επέστρεψε στον αγώνα μετά από αποβολή και μπήκε ως αλλαγή στο 60ό λεπτό, δεν κατάφερε να βοηθήσει τη Βραζιλία να ισοφαρίσει, με αποτέλεσμα η ομάδα της να υποστεί την τρίτη ήττα από τις ΗΠΑ σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων.

Σημειώνεται ότι την προηγούμενη ημέρα (9/8), η Γερμανία νίκησε την Ισπανία με το ίδιο σκορ (1-0) και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.