Όταν ο Ολυμπιακός καταγράφει μόνο δύο τελικές προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία, με τη δεύτερη να έρχεται στο 96ο λεπτό, υπάρχει θέμα.

Όταν ο Ολυμπιακός καταγράφει μόνο δύο τελικές προσπάθειες προς την αντίπαλη εστία, με τη δεύτερη να έρχεται στο 96ο λεπτό, όπου ο Ελ Κααμπί μείωσε το σκορ σε 2-1, και όταν οι παίκτες του έχουν μεν την κατοχή αλλά δεν ξέρουν πώς να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, είναι δύσκολο να επιτύχουν τη νίκη. Οι στατικές φάσεις (φάουλ και κόρνερ) δεν αξιοποιούνται, και η ομάδα φαίνεται να σπαταλά τα πρώτα ημίχρονα των αγώνων της.

Στα δύο τελευταία ματς του πρωταθλήματος, απέναντι στον Παναιτωλικό και τον Άρη, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να σκοράρουν μόνο μία φορά, και αυτό στις καθυστερήσεις εναντίον του Άρη. Έχουν συγκεντρώσει μόλις έναν βαθμό και έπεσαν από την κορυφή της βαθμολογίας. Παρά τις πολλές στατικές φάσεις και τις αμέτρητες σέντρες, δεν μπόρεσαν να έχουν αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η πρώτη τους ήττα στη διοργάνωση.

Η κατοχή της μπάλας είναι καλή, αλλά χρειάζεται να μεταφράζεται σε ευκαιρίες, γκολ και τελικά νίκες. Όταν η μπάλα δυσκολεύεται να φτάσει στον Ελ Κααμπί, η κυκλοφορία δεν έχει σημασία. Ο Μαροκινός φορ είχε δύο τελικές, με τη μία να καταλήγει σε γκολ. Το ερώτημα είναι τι κάνουν οι υπόλοιποι παίκτες. Μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, η ομάδα φαίνεται να έχει προβλήματα, με αρκετούς ποδοσφαιριστές να μην αποδίδουν όπως θα έπρεπε.

Από την άλλη πλευρά, ο Άρης ήταν εξαιρετικός τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Με δύο από τις τρεις τελικές τους προσπάθειες, οι γηπεδούχοι σκόραραν με τους Μάνου Γκαρθία και Μορόν. Οι παίκτες του Άρη έδειξαν πάθος, έπαιξαν με ένταση και τακτική προσήλωση, ενώ κατάφεραν να ελέγξουν το παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις, παρά τις προειδοποιήσεις του προέδρου Βαγγέλη Μαρινάκη και τις προσπάθειες του προπονητή Μεντιλίμπαρ. Ο Ισπανός τεχνικός προχώρησε σε δύο αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα, με τον Κάρμο και τον Γκαρθία να αντικαθιστούν τους Πιρόλα και Στάμενιτς. Ωστόσο, η ομάδα δέχτηκε γκολ μόλις 2 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα από την έναρξη του αγώνα. Ο Άρης έκλεισε τους χώρους και κατάφερε να αφοπλίσει τις επιθετικές προσπάθειες των Ρόντινεϊ και Ελ Κααμπί.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μεντιλίμπαρ να προχωρά σε αλλαγές, βάζοντας τον Γουίλιαν, τον Ολιβέιρα και αργότερα τον Γιάρεμτσουκ. Παρόλο που δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες, κατάφεραν να μειώσουν το σκορ αργά με τον Ελ Κααμπί. Οι τελευταίες αλλαγές του Ισπανού ήταν αμυντικές, καθώς δεν υπήρχε άλλος διαθέσιμος επιθετικός στον πάγκο.

Είναι ξεκάθαρο ότι λείπουν σημαντικά στοιχεία από το ρόστερ, ιδιαίτερα στην δημιουργία παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός πρέπει να βελτιώσει την ταχύτητα και την ανάπτυξή του, καθώς οι υποχρεώσεις του θα είναι πλέον διπλές, σε Ελλάδα και Ευρώπη.