Το όνομα του Θεοφάνη Μπακούλα έγινε ευρέως γνωστό στον τελικό του Youth League απέναντι στη Μίλαν, όταν σημείωσε γκολ με ψαλιδάκι.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ είναι αποφασισμένος να ενσωματώσει ομαλά τους νεαρούς παίκτες του Ολυμπιακού που κέρδισαν το Youth League στην πρώτη ομάδα. Έχει δώσει αρκετές ευκαιρίες στα φιλικά παιχνίδια και αναμένεται να συνεχίσει έτσι και στα επίσημα ματς της Stoiximan Super League.

Το όνομα του Θεοφάνη Μπακούλα έγινε ευρέως γνωστό στον τελικό του Youth League απέναντι στη Μίλαν, όταν σημείωσε το τρίτο γκολ με ένα εντυπωσιακό ψαλίδι, κάνοντας την Ευρώπη να τον προσέξει. Ο 19χρονος μέσος έχει δείξει ιδιαίτερη έφεση στο όμορφο γκολ, κάτι που απέδειξε και στο φιλικό με τον Άρη Λεμεσού, όταν με ένα υπέροχο πλασέ σημείωσε το 4-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Ο Μπακούλας, όπως και άλλοι νεαροί παίκτες του Ολυμπιακού, αξιολογήθηκε προσεκτικά από τον Μεντιλίμπαρ στην προετοιμασία. Συμμετείχε στα φιλικά παιχνίδια στην Ολλανδία, την Ιταλία, την Κύπρο και στο ματς με τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο Καραϊσκάκη. Στα τρία τελευταία παιχνίδια, έπαιξε βασικός για 88 λεπτά απέναντι στη Ρόμα, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση και δίνοντας μεγάλες μάχες απέναντι σε παίκτες υψηλού επιπέδου. Στη συνέχεια, πέρασε ως αλλαγή κόντρα στη Νότιγχαμ και έπαιξε για 27 λεπτά, ενώ στον αγώνα με τον Άρη Λεμεσού μπήκε στο 63ο λεπτό και κατάφερε να σκοράρει.

Ο Μεντιλίμπαρ δείχνει εμπιστοσύνη στον Μπακούλα, όπως και στους νεαρούς Κουτσίδη, Μουζακίτη, Παπακανέλλο και Κωστούλα. Όλοι αυτοί οι παίκτες περιμένουν την ευκαιρία τους στα επίσημα ματς, ειδικά στη Stoiximan Super League, για να ανέβουν επίπεδο στο ρόστερ. Φαίνεται πως ο Μπακούλας έχει περάσει το πρώτο “τεστ”.

Όσον αφορά τη μεσαία γραμμή, λίγο πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, το θέμα του Αντρέ Όρτα φαίνεται να έχει μείνει στάσιμο, καθώς οι διαπραγματεύσεις με την Μπράγκα δεν έχουν προχωρήσει. Έτσι, για τη “βάση” του άξονα, υπάρχουν οι Στάμενιτς, Έσε, και Ντάνι Γκαρθία, ενώ οι νεαροί Μπακούλας και Μουζακίτης θα διεκδικήσουν την ευκαιρία τους.

Στη θέση του “8” αγωνίζεται και ο Τσικίνιο, αν και προτιμάται ως 10άρι, θέση στην οποία επίσης παίζει ο νεαρός Παπακανέλλος και δυνητικά ο Μπιέλ. Σημειώνεται ότι στα φιλικά, 6άρια αγωνίστηκαν οι Ρέτσος και Ντόη, με τον τελευταίο να τα πηγαίνει εξαιρετικά κόντρα στον Άρη Λεμεσού.

Η έναρξη του πρωταθλήματος και τα πρώτα παιχνίδια, μαζί με τη συνέχεια της μεταγραφικής περιόδου, θα διαμορφώσουν τις τελικές ισορροπίες στη μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού.