Ο Σαντιάγκο Έσε αγωνίστηκε ως βασικός στο Αργεντινή - Ιράκ και είχε εξαιρετική απόδοση, καταγράφοντας 100% επιτυχία στις πάσες του.

Η Αργεντινή πανηγύρισε μια νίκη κόντρα στο Ιράκ με σκορ 3-1, στη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων των Ολυμπιακών Αγώνων. Ο Σαντιάγκο Έσε αγωνίστηκε ως βασικός και είχε εξαιρετική απόδοση, καταγράφοντας 100% επιτυχία στις πάσες του, με 63 στις 63 επιτυχημένες πάσες σε 60 λεπτά παιχνιδιού.

Η Αργεντινή άφησε πίσω την κακή εμφάνιση με το Μαρόκο, όπου το ματς έληξε 2-2 μετά από επεισόδια και δύο ώρες αναμονής. Στο παιχνίδι με το Ιράκ, ο Τιάγκο Αλμάδα άνοιξε το σκορ στο 13′, ο Αϊμέν Χουσεΐν ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και στη συνέχεια οι Λουτσιάνο Γκόντου και Έντσο Φερνάντεζ σφράγισαν τη νίκη για την Αργεντινή με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Σαντιάγκο Έσε, ο μέσος του Ολυμπιακού, αγωνίστηκε βασικός και στο πρώτο ματς με το Μαρόκο, το οποίο ήταν επεισοδιακό και έληξε 2-2. Στο ματς αυτό, η Αργεντινή βρέθηκε να χάνει με 2-0 όσο ο Έσε ήταν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά μετά την αλλαγή του στο 69ο λεπτό, η ομάδα άλλαξε πρόσωπο.

Ο Ολυμπιακός παρακολουθεί στενά την πορεία του Έσε στους Ολυμπιακούς Αγώνες, αφού λείπει από την προετοιμασία της ομάδας στην Ολλανδία. Η υγεία του παίκτη είναι επίσης σημαντική, καθώς αποτελεί βασικό κομμάτι του ρόστερ του Ολυμπιακού. Παρά την απουσία του από την προετοιμασία, ο Ολυμπιακός στήριξε την επιθυμία του να αγωνιστεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες με την Αργεντινή, κάτι που μπορεί να του ανοίξει την πόρτα για την εθνική ομάδα ανδρών της Αργεντινής στο μέλλον.

Επιπλέον, πρέπει να σημειωθεί ότι ο Έσε δεν παρακολουθείται μόνο από τον Ολυμπιακό, αλλά και από άλλες ομάδες, οι οποίες ενδιαφέρονται για την απόδοσή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες.