Ο Κάρλος Αλκαράθ κατάφερε να κατακτήσει το Wimbledon για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά επικρατώντας άνετα απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ο Κάρλος Αλκαράθ κατάφερε να κατακτήσει το Wimbledon για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση στον τελικό όπου νίκησε τον Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 7-6).

Ο νεαρός Ισπανός τενίστας έφτασε στο τέταρτο grand slam της καριέρας του σε ηλικία μόλις 21 ετών, κερδίζοντας δύο φορές τον Τζόκοβιτς σε τελικούς.

Ο Αλκαράθ ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα δύο σετ, δυσκολεύοντας τον Τζόκοβιτς μόνο στο τρίτο. Αν και ο Σέρβος τενίστας προσπάθησε σκληρά, οδηγώντας το τρίτο σετ στο τάι μπρέικ, ο Αλκαράθ κατάφερε να επικρατήσει και να φτάσει στη νίκη.

Ο Ισπανός πήρε τα πρώτα δύο σετ με 6-2 σε 41′ και 34′ αντίστοιχα, κάνοντας δύο μπρέικ σε κάθε σετ. Το πρώτο γκέιμ έδειχνε ότι θα δούμε μια μεγάλη μάχη, καθώς οι δύο τενίστες ήταν στο κορτ για 14 λεπτά πριν ο Αλκαράθ κάνει το 1-0. Στη συνέχεια, ο Ισπανός ήταν ασταμάτητος.

Στο τρίτο σετ, είδαμε μια πραγματική μάχη ανάμεσα σε δύο κορυφαίους τενίστες. Το σκορ ήταν ισόπαλο για αρκετά γκέιμ, με τους δύο αθλητές να κρατούν το σερβίς τους και να μην υπάρχει κάποιος που να παίρνει το προβάδισμα. Τελικά, στο τάι μπρέικ, ο Αλκαράθ με εξαιρετικά χτυπήματα πήρε το σετ και τη νίκη, παραλαμβάνοντας το τρόπαιο από την Κέιτ Μίντλεντον, η οποία παρακολούθησε τον αγώνα και έκανε τις απονομές.