Ο Νταβίντ Κάρμο αγωνίστηκε ως βασικός στην αναμέτρηση της Εθνικής Ανγκόλας με αντίπαλο τον Νίγηρα για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Η Ανγκόλα συνέχισε την επιτυχημένη πορεία της στα προκριματικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής, επικρατώντας 2-0 του Νίγηρα. Στο παιχνίδι αυτό, ο Νταβίντ Κάρμο, στόπερ του Ολυμπιακού, πήρε φανέλα βασικού και έδειξε καλή εικόνα στο γήπεδο. Παρά το γεγονός ότι δέχθηκε κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή και αντικαταστάθηκε στο 55ο λεπτό.

Η Ανγκόλα, που έψαχνε τη νίκη για να ολοκληρώσει το 3/3, δυσκολεύτηκε κόντρα σε έναν μαχητικό Νίγηρα. Χρειάστηκε ένα πέναλτι από τον Μαμπουλουλού στο 75ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ολυμπιακός: Συστήθηκε με… γκολ ο Γιαζίτσι!

Στη συνέχεια, ο Μίλσον, που ήρθε από τον πάγκο, σφράγισε τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ στο 85ο λεπτό. Εξασφαλίζοντας έτσι τη σημαντική αυτή νίκη.

Συνολικά, ο Κάρμο είχε 44 επαφές με την μπάλα σε 55 λεπτά συμμετοχής, δείχνοντας την επιρροή του στο παιχνίδι. Οι στατιστικές του περιλαμβάνουν 34 επιτυχημένες πάσες από τις 40 (85% ευστοχία), 7 επιτυχείς μακρινές μπαλιές από 10 προσπάθειες και 3 κερδισμένες εναέριες μονομαχίες από 4.

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί στις 15 Οκτωβρίου, στην έδρα του Νίγηρα, όπου η Ανγκόλα θα επιδιώξει να συνεχίσει την καλή της πορεία.