Οι Κορασίδες της ακαδημίας του Ολυμπιακού πέτυχαν μια σημαντική νίκη στη νοκ άουτ αναμέτρηση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Οι Κορασίδες της ακαδημίας του Ολυμπιακού πέτυχαν μια σημαντική νίκη στη νοκ άουτ αναμέτρηση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος απέναντι στον Παναθηναϊκό, επικρατώντας με 3-1 Σετ και προκρίθηκαν στο final four του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος. Ο αγώνας ήταν γεμάτος ένταση και πάθος, με τις αθλήτριες του Ολυμπιακού να δείχνουν από την αρχή την ανωτερότητά τους.

Παρότι ο Παναθηναϊκός βρήκε απάντηση και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στα σετ, οι Κορασίδες του Ολυμπιακού παρέμειναν συγκεντρωμένες και αποφασιστικές, μετά την ισοφάριση, έδειξαν ψυχραιμία και επέστρεψαν στον αγώνα κερδίζοντας τα επόμενα δύο σετ και εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες θα μοιραστούν τους πρώτους πόντους φτάνοντας μέχρι το 13-13. Στην συνέχεια, οι «ερυθρόλευκες» θα εκμεταλλευτούν τα λάθη των πρασίνων και με ένα σερί 5-0 θα αυξήσουν την διαφορά σε 18-13. Λίγα λεπτά μετά, η Δαγρέ και η Δημητρίου με τους δικούς τους πόντους θα δώσουν στον Ολυμπιακό προβάδισμα και την κατάκτηση του 1ου σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός θα μπει πιο συγκεντρωμένος και θα προηγηθεί με 7-0. Στην συνέχεια, οι πράσινες συνέχισαν με γρήγορο ρυθμό φτάνοντας μέχρι το 12-3. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν παρασυρθεί από τον ρυθμό των πρασίνων με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 5-15 και τελικά να μην καταφέρνουν να βρουν αντίδραση χάνοντας το δεύτερο σετ με 25-10.

Στο τρίτο σετ οι «ερυθρόλευκες» παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-3 με ένα σερί 4-0 θα φέρουν το ματς στα ίσια 7-7. Λίγα λεπτά μετά, οι πράσινες θα προηγηθούν με 14-12 αλλά ο Θρύλος θα φέρει και πάλι το ματς στα ίσια (15-15) με τα μπλοκ της Tσαγκοπούλου. Το ματς μέχρι εκείνο το σημείο ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους πόντους φτάνοντας μέχρι 19-19. Στην συνέχεια, η Ζαφειρίου και η Δημητρίου με σωστούς αυτοματισμούς θα βοηθήσουν τον Θρύλο να κατακτήσει το 3ο σετ κάνοντας το 2-1 (25-20).

Το τέταρτο σετ θα ξεκινήσει με ισορροπημένο ρυθμό αφού και οι δύο ομάδες θα φτάσουν μέχρι το 9-9. Στην συνέχεια η Ιωαννίδη με κάρφωμα θα βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό με 13-10. Η Zαφειρίου με τέσσερις δικούς της άσσους θα ΄δώσει στον Ολυμπιακό αέρα 6 πόντων 16-10. Η καλή απόδοση της Iωαννίδη θα δώσει ρυθμό και προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 20-13. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός θα μειώσει για λίγο, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έχασε την συγκέντρωση του φτάνοντας στην νίκη με 25-19 σετ παίρνοντας την πρόκριση στο final 4 του Πανελλήνιου.