Η Αγγλία πέρασε από το Δουβλίνο με 2-0 και μπήκε με το.. δεξί στον όμιλο της Ελλάδας, στο Nations League.

Στην πρεμιέρα της στο UEFA Nations League, για το League B και τον 2ο όμιλο, όπου συμμετέχει και η Εθνική μας ομάδα, η Αγγλία νίκησε με 2-0 την Ιρλανδία και πήρε τους πρώτους της τρεις πόντους.

Στην μετά Σάουθγκεϊτ εποχή, για τους Άγγλους σκόραραν οι Ντέκλαν Ράις και Τζακ Γκρίλις. Το εντυπωσιακό είναι ότι και οι δύο παίκτες έχουν ιρλανδικές ρίζες και έχουν φορέσει στο παρελθόν τα χρώματα της Ιρλανδίας. Γι’ αυτό άλλωστε αποδοκιμάστηκαν έντονα από τον κόσμο στο γήπεδο!

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Η Αγγλία είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλο το 90λεπτο, και διαχειρίστηκε με ευκολία το προβάδισμα που πήρε από το πρώτο μέρος. Στο 11ο λεπτό ο Γκόρντον δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ-α-τετ, ο Κέιν έκανε «τσαφ» και η μπάλα στρώθηκε στον Ράις, ο οποίος με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Κέλεχερ.

Οι Άγγλοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 26′, όταν με μια όμορφη ομαδική ενέργεια «έκρυψαν» την μπάλα και ο Γκρίλις με υπέροχο πλασέ λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Κέλεχερ.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Κέλεχερ, Κόουλμαν, Κόλινς, Ο’Σέι, Μπρέιντι, Ντόχερτι, Μολούμπι, Σμόλμποουν, Σμόντκις, Ογκμπένε, Ίντα

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μαγκουάιρ, Γκουέχι, Κόλγουιλ, Μέινου, Ράις, Γκρίλις, Σακά, Κέιν, Γκόρντον

πηγή: in.gr