Το σπουδαίο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής στο πορτογαλικό πρωτάθλημα είχε νικητή, καθώς οι "δράκοι" επικράτησαν με 2-1 επί της Μπράγκα.

Το σπουδαίο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής στο πορτογαλικό πρωτάθλημα είχε νικητή, καθώς οι “δράκοι” εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και επικράτησαν με 2-1 επί της Μπράγκα. Με αυτή τη νίκη, η Πόρτο διατήρησε το αήττητο σερί της και έμεινε τρεις βαθμούς πίσω από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Σπόρτινγκ. Αντίθετα, η ομάδα του Κάρλος Καρβαλιάλ γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της μέσα σε λίγες ημέρες, μετά την ήττα με 3-0 από τον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραϊσκάκης“.

Ο αγώνας στο “Ντραγκάο” ξεκίνησε με ένταση και γρήγορο ρυθμό, ενώ σημειώθηκε γκολ από τα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, το τέρμα του Σαμού στο 3ο λεπτό ακυρώθηκε, καθώς το VAR ανέδειξε επιθετικό φάουλ στην εξέλιξη της φάσης. Παρόλα αυτά, το γκολ ήρθε σε κρίσιμο σημείο, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Πόρτο κέρδισε πέναλτι, και ο Γκαλένο δεν αστόχησε, κάνοντας το 1-0 στο 45’+1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράγκα ισοφάρισε, όταν ο Ρότζερ Φερνάντες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 54′, δίνοντας νέα πνοή στον αγώνα. Ωστόσο, η χαρά της ισοφάρισης κράτησε ελάχιστα, καθώς στο 59′ ο Νικολάς Γκονζάλες έδωσε την ασίστ και ο Πεπέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Το σκορ παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με τους “δράκους” να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη και τρεις πολύτιμους βαθμούς.