Με το «δεξί» στο πρωτάθλημα της σεζόν 2024-25 «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ Γυναικών και ο Λορέντζο Μιτσέλι έκανε δηλώσεις.

Με το «δεξί» στο πρωτάθλημα της σεζόν 2024-25 «μπήκε» ο Ολυμπιακός στο βόλεϊ Γυναικών, ο οποίος νίκησε εύκολα με 3-0 σετ (18-25, 17-25, 18-25) τον ΑΟΝΣ Μίλων στη Νέα Σμύρνη, για την 1η αγωνιστική. Δηλώσεις από τη πλευρά του Θρύλου παραχώρησε ο Λορέντζο Μιτσέλι.

Τα κορίτσια του Θρύλου έπαιξαν εξαιρετικά στην πρεμιέρα της Volley League και πέρασαν νικηφόρα από την έδρα του Μίλωνα, σε μία ώρα και 16 λεπτά, κυριαρχώντας απόλυτα, με πολύ καλή εμφάνιση σε επίθεση (50%, 52/105 επιθέσεις) και υποδοχή (65%, 38% άριστες) και κορυφαία την Κούμπουρα, με 24 πόντους (11 η Νίζετιχ).

Live streaming: Μίλων – Ολυμπιακός!

Υπενθυμίζεται, ότι την περασμένη Τετάρτη (16/10), οι «ερυθρόλευκες» προκρίθηκαν στη φάση των «32» του CEV Challenge Cup, μετά το «διπλό» (0-3) επί της Ράνταμπεργκ στη Νορβηγία, στη ρεβάνς των «64».

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός, μεγάλες διαφορές και στα τρία σετ!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 3-0, με άσσο της Εμμανουηλίδου και 7-4, με μπλοκ άουτ της Αμπντεραχίμ. Ο Μίλων ισοφάρισε σε 8-8, όμως τα κορίτσια του Θρύλου «έβγαλαν» αντίδραση και ξέφυγαν με +6 (13-19), με επίθεση της Κούμπουρα. Η Νίζετιχ έδωσε «αέρα» οκτώ πόντων (14-22) στις «ερυθρόλευκες», οι οποίες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έτσι, με δυνατό καρφί της Αμπντεραχίμ, έκαναν το 1-0 σετ, με 25-18.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο Μίλων προηγήθηκε με 2-0, όμως η Κούμπουρα ισοφάρισε σε 3-3, εκμεταλλευόμενη την φοβερή πάσα της Ντι Ιούλιο. Με άσσο της Νίζετιχ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-4 και στη συνέχεια, πάτησε ακόμη πιο δυνατά το «γκάζι» και έφτασε στο +6 (10-16), με δύο σερί πόντους της Φαριόλ. Μετά από άουτ επίθεση των γηπεδούχων, ο Θρύλος ξέφυγε με +7 (11-18) και στη συνέχεια, με δύο σερί πόντους της Νίζετιχ, κατέκτησε το δεύτερο σετ (0-2), με +8 (17-25).

Ανάλογη η εικόνα και στο τρίτο σετ, με την Κούμπουρα να «γράφει» το 11-5 και το 13-8, ενώ η Αμπντεραχίμ ανέβασε τις «ερυθρόλευκες» στο +7 (13-20). Μπλοκ της Εμμανουηλίδου και +8 (13-21) ο Ολυμπιακός, αλλά ο Μίλων μείωσε σε 22-18. Παρόλα αυτά, τα κορίτσια του Θρύλου διατήρησαν την ψυχραιμία τους και «τελείωσαν» το ματς, με την Εμμανουηλίδου, για το 25-18 και το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ (0-3, σε 1.16): 18-25, 17-25, 18-25

1σ σετ: 5-8, 12-16, 14-21, 18-25

2ο σετ: 5-8, 10-16, 13-21, 17-25

3ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 18-25

*Οι πόντοι του Μίλωνα προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 11 (9/21 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. – 33% άριστες), Εμμανουηλίδου 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φαριόλ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 24 (22/38επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπντεραχίμ 8 (8/24 επ., 65% υπ. – 35% άριστες),, Ντι Ιούλιο 4 (4/4 επ.) / Αρτακιανού (λ., 75% υπ. – 38% άριστες), Καλαντάτζε, Σαμπάτη (λ.)

Λορέντζο Μιτσέλι: «Δύσκολο παιχνίδι, αλλά τα κορίτσια ήταν καταπληκτικά. Έπαιξαν πολύ καλά, διότι δεν τα παράτησαν ούτε μία στιγμή. Ο Μίλων ήταν καλός στον αγωνιστικό χώρο. Για αυτό θέλω να πω συγχαρητήρια στα κορίτσια, ξεκινήσαμε με τον σωστό τρόπο. Παίξαμε καλά, κερδίσαμε εκτός έδρας, ήταν το καλύτερο ξεκίνημα που μπορούσαμε να έχουμε».