Ο Αλαφούζος είναι ο πρωταγωνιστής μετά από κάθε ματς του Παναθηναϊκού, με τους οπαδούς όμως να είναι λιγάκι... διπολικοί!

Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε από μια πιθανή ντροπιαστική ήττα στο εκτός έδρας ματς με την Athens Kallithea, καθώς τελικά κατάφερε να πάρει ισοπαλία 2-2. Αν και η εμφάνιση του ΠΑΟ ήταν απογοητευτική, οι παίκτες του φαίνεται να γλίτωσαν από την ήττα με ανατροπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός παρουσίασε μια ανασταλτική εικόνα, με την Athens Kallithea να κυριαρχεί και να δείχνει τη δυναμική της, αν και της έλειψε η εμπειρία και η τύχη. Οι αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους του ΠΑΟ ήταν έντονες από νωρίς, καθώς η ομάδα δεν κατάφερε να αντιδράσει όπως αναμενόταν.

Η κατάσταση χειροτέρεψε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Athens Kallithea να παίρνει προβάδισμα 2-1, χάρη σε γκολ του Βαλμπουενά στο 80ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός όμως, βρήκε την τύχη του με τον Τετέ να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Athens Kallithea έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-2 λίγο πριν το τέλος, με ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ.

Η απόδοση του Παναθηναϊκού προκάλεσε απογοήτευση και έντονες αποδοκιμασίες από τους φιλάθλους του, με συνθήματα κατά της διοίκησης και ειδικότερα κατά του Αλαφούζου. Η αντίφαση ανάμεσα στην προηγούμενη αποθέωση και την τωρινή απογοήτευση δημιούργησε μια έντονα συναισθηματική ατμόσφαιρα για την ομάδα.