Με γκολ του Τζόσουα Ζίρκζι λίγο πριν τη λήξη του ματς, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 της Φούλαμ στην πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος.

Το κορυφαίο πρωτάθλημα της Ευρώπης έκανε πρεμιέρα στο Ολντ Τράφορντ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στη Φούλαμ. Ο Λένο κράτησε όρθια την ομάδα του Μάρκο Σίλβα στο 29΄, νικώντας τον Μπρούνο Φερνάντες. Έξι λεπτά αργότερα ο Γερμανός τερματοφύλακας βγήκε ξανά νικητής σε ακόμα ένα τετ α τετ με τον αρχηγό των κόκκινων διαβόλων.

Ο χρόνος άρχισε να πιέζει την Γιουνάιτεντ που βρήκε τελικά το γκολ της νίκης στο 87ο λεπτό με έναν πρωτάρη. Ιδανικό ντεμπούτο για τον 23χρονο Ολλανδό επιθετικό, Τζόσουα Ζίρκζι που ήρθε από τον πάγκο και λύτρωσε την ομάδα του.
Πρώτη αγωνιστική και στο Ισπανικό πρωτάθλημα με την Θέλτα του Τάσου Δουβίκα να μένει πίσω στο σκορ από την Αλαβές στο 17ο λεπτό από το γκολ του Γκαρθία. Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή. Ισοφάρισαν στο 66΄ με τον Σβέντμπεργκ, ενώ στο 84΄ βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Ιάγκο Άσπας να χαρίζει τη νίκη στην Θέλτα.

Στο στάδιο Γκραν Κανάρια, η Σεβίλλη πήρε προβάδισμα κόντρα στην Λας Πάλμας με το αυτογκόλ του Σουάρεθ στο 25΄. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο στο 42ο λεπτό, όταν ο Νιανζού έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι Σεβιγιάνοι πήραν ξανά προβάδισμα στο 61΄ με τον Χουάνλου, όμως δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη νίκη. Ο Σάντρο στο 71΄ ισοφάρισε για την Λας Πάλμας για το τελικό 2-2.

Ολυμπιακός: H πιθανότητα για… μία κίνηση ακόμα

Στην Γερμανία το πρωτάθλημα δεν έχει αρχίσει ακόμα, όμως υπάρχει αγωνιστική δράση στο κύπελλο. Η Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε ένα τέταρτο για να τελειώσει το ματς με την Ουλμ. Ο Τόμας Μίλερ με γκολ στο 12ο και το 14ο λεπτό έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στους Βαυαρούς. Ο Κομάν στο 79΄ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στις καθυστερήσεις ο Χάρι Κέιν έγραψε το τελικό 4-0 για την Μπάγερν που πήρε άνετη πρόκριση στον 2ο γύρο του κυπέλλου Γερμανίας.