Ο Μάρκο Στάμενιτς αγωνίστηκε στην αναμέτρηση της Νέας Ζηλανδίας, έχοντας μάλιστα και πολύ καλή εμφάνιση επί της Ταϊτής.

Ο Μάρκο Στάμενιτς, παίκτης του Ολυμπιακού, μπορεί να μην αγωνίστηκε στα τελευταία παιχνίδια της ομάδας του, καθώς ο Χρήστος Μουζακίτης του «έκλεψε» τη θέση με τις εξαιρετικές εμφανίσεις του. Ωστόσο παραμένει αναντικατάστατο στέλεχος της Εθνικής ομάδας της Νέας Ζηλανδίας.

Στον τελευταίο αγώνα της Νέας Ζηλανδίας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2026, ο Στάμενιτς αγωνίστηκε σε ολόκληρο το 90λεπτο. Βοηθώντας μάλιστα αρκετά την ομάδα του να κερδίσει άνετα την Ταϊτή με σκορ 3-0.

Μάρκο Στάμενιτς στα… «ερυθρόλευκα»

Η Νέα Ζηλανδία προηγήθηκε πολύ νωρίς, με τον Τζαστ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Γούντ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 67΄. Και ο Γουάιν διαμόρφωσε το τελικό 3-0 λίγο πριν το τέλος, στο 89ο λεπτό. Με αυτή τη νίκη, η Νέα Ζηλανδία συνεχίζει την προσπάθειά της για μια θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Νεοζηλανδοί θα δώσουν ένα ακόμη φιλικό ματς, αυτή τη φορά με αντίπαλο τη Μαλαισία, στις 14 Οκτωβρίου. Προτού ο Στάμενιτς επιστρέψει στην Ελλάδα και στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη. Τα πολλά και απαιτητικά ταξίδια θα τον επιβαρύνουν. Αλλά η προσοχή του θα στραφεί γρήγορα στον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Λεβαδειακό, στις 20 Οκτωβρίου, στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.