Ο Ολυμπιακός πήρε ένα μάγκικο «διπλό» στη Σουηδία επί της Μάλμε, χάρη στο γκολ του Ελ Κααμπί, τα όργια του Ζέλσον Μάρτινς και την καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Θρυλικός ο κόσμος μας, δε σταμάτησε λεπτό να ωθεί την ομάδα μας.

Ο Ολυμπιακός καλούνταν να αφήσει πίσω του τις «γκέλες» για το πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Συγκεκριμένα, για την 3η αγωνιστική της League Phase του Europa League, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ αντιμετώπιζε εκτός έδρας στην παγωμένη Σουηδία, τη Μάλμε. Ο Θρύλος είχε λυγίσει την Μπράγκα. Παίρνοντας έτσι τους πρώτους του βαθμούς, ενώ στην πρεμιέρα είχε ηττηθεί μοιραία στη Γαλλία, επί της Λυών.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν αφενός το τρίποντο, ή έστω ένα θετικό αποτέλεσμα, πριν τη σέντρα. Κι αφετέρου να βγάλουν αντίδραση, λόγω του ότι η εικόνα στα τελευταία εγχώρια ματς δεν ήταν η κατάλληλη για την ομάδα μας. Συν τοις άλλοις, έχανε έδαφος στη μάχη για το πρωτάθλημα. Σίγουρα, μια ευρωπαϊκή επιτυχία θα έδινε την κατάλληλη ώθηση για την Κυριακάτικη αναμέτρηση (27/10, 17:00) στην Τρίπολη επί του Αστέρα AKTOR.

ΜΑΛΜΕ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Που θα το δείτε σε Live Streaming

Ο Θρύλος δεν αγωνίζεται ποτέ του μόνος, ο «πύρινος» κόσμος του βρίσκεται πάντοτε κοντά του. Το ίδιο και στην μακρινή Σουηδία, περίπου 1500 οπαδοί του Ολυμπιακού δημιούργησαν μια όμορφη ατμόσφαιρα. «Ζεσταίνοντας» την αναμέτρηση με τη φωνή τους που επί 90 λεπτά δε σταμάτησε.

Ολυμπιακός

@thrylos24.gr

Μάλμε – Ολυμπιακός | Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Οι γηπεδούχοι του Ρίντστρεμ, επέλεξαν ένα σχήμα 4-2-3-1, Η Μάλμε ξεκίνησε στην εστία τον Ντάλιν, στην τετράδα της άμυνας είδαμε τους Στρίγκερ, Ρέσλερ, Γιάνσον και Μπουσανέγιο. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Γιόνσεν και Πένα. Ενώ ο Λουκίλι βρέθηκε σε ελεύθερο ρόλο, με την επιθετική γραμμή στα φτερά να συμπληρώνεται από τους Άλι και Μπόλιν, και τον Μπούτχαϊμ να αποτελεί την αιχμή του δόρατος των Σουηδών.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Φρίντριχ, Πέρσον, Ρίεκς, Ρόσενγκρεν, Κρίστιανσεν, Όλσον, Γιόργκενσεν, Μπέργκ, Γκούντγιονσεν, Μακόλι, Ζέτερστορμ, Σκόγκμαρ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έβαλε την ίδια ενδεκάδα που είχε ρίξει και στο «Γ. Καραϊσκάκης» επί της Μπράγκα. Στο τέρμα είδαμε τον Τζολάκη, με την τετράδα άμυνας από δεξιά προς τα αριστερά απάρτιζαν οι Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα. Μπροστά τους ο Μουζακίτης με τον Έσε, ενώ ο Τσικίνιο βρέθηκε ξανά σε ελεύθερο ρόλο πίσω απ’ τον φορ. Στα «φτερά» είδαμε τον Ροντινέι, ο οποίος επιλέχθηκε ξανά σε θέση εξτρέμ, μαζί με τον Μάρτινς απ’ τα αριστερά. Ενώ, ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί βρέθηκε στην αιχμή του δόρατος.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πασχαλάκης, Πιρόλα, Στάμενιτς, Βέλντε, Ντάνι Γκαρθία, Γιάρεμτσουκ, Γουίλιαν, Μασούρας, Ολιβέιρα, Μπακούλας, Ντόη, Κωστούλας.

Μάλμε – Ολυμπιακός | Δυναμικό ξεκίνημα είχε η ομάδα μας

Ο Ολυμπιακός ήθελε με το «καλησπέρα» να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, στο 2’ ο Ζέλσον κέρδισε κόρνερ και στη συνέχεια, ο Μουζακίτης εκτέλεσε, με τον Κοστίνια να χάνει καλή ευκαιρία για κάποιο γκολ. Πριν το 10ο λεπτό, ο Ορτέγκα ένιωσε ενόχληση στον οπίσθιο μηριαίο, δείχνοντας πως θα βγει αλλαγή. Ο Λορέντσο Πιρόλα πέρασε στη θέση του, ενώ πιο πριν ο Μάρτινς που είχε μπει εκρηκτικά, έχασε φοβερή ευκαιρία με μακρινό σουτ, που κατέληξε στο δοκάρι, σε μια πραγματικά τεράστια φάση.

Σημαντική ευκαιρία είχε κι η Μάλμε, με τον Μπόλιν να κάνει διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 15’ ο Τσικίνιο έκανε ένα δυνατό σουτ, απ’ το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να μπλοκάρεται απ’ τον Ντάλιν. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ζέλσον με τον Ελ Κααμπί έφυγαν στην αντεπίθεση, ανταλλάσσοντας την μπάλα, το σουτ το έκανε ο Πορτογάλος με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

Το γκολ ήρθε, το άξιζε ο Θρύλος

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos FC (@olympiacosfc)

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που άξιζε, με τον Ελ Κααμπί να σκοράρει. Όμως, τεράστια κίνηση έκανε ο Μάρτινς, όταν πέρασε υποδειγματικά τους αντιπάλους του στην πλάγια γραμμή, κουβάλησε την μπάλα, πασάροντας στον Μαροκινό, με τον ίδιο να πλασάρει δίχως να βλέπει.

Οδεύοντας στην ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, ο Θρύλος δεν έριξε την πίεσή του, είχε κι άλλες επισκέψεις στην περιοχή της Μάλμε. Χωρίς ωστόσο να πετύχει κάτι περισσότερο, με την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 0-1, μετά το δίλεπτο καθυστερήσεων.

Πατούσε «καλύτερα» η Μάλμε

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, οι δυο ομάδες δεν είχαν κάποια άλλη αλλαγή. Η Μάλμε απείλησε με ένα διαγώνιο σουτ του Μπουσανέγιο, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα. Εν συνεχεία, κι ο Μουζακίτης δοκίμασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα επίσης. Οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλη αξιόλογη επίσκεψη, με τον Μπουσανέγιο να εκτελέι εντός περιοχής, όμως η μπάλα να βγαίνει άουτ.

Σίγουρα, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σουηδοί είχαν μπει καλύτερα στο ματς, με τον Ολυμπιακό να προσπαθούσε να κρατήσει την μπάλα. Στο 61’ ο Ροντινέι έκανε ένα «χλιαρό» και αδύναμο συρτό σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Ντάλιν. Στη συνέχεια, ο Ζέλσον Μάρτινς είχε διπλή ευκαιρία, μία το σουτ του μπλοκαρίστηκε απ’ τα πόδια των αμυντικών και αργότερα η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Τεράστια ευκαιρία είχαμε στο 68’ για το 0-2, με τον Ελ Κααμπί να βγαίνει σε θέση βολής, όμως να αστοχεί. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Κρίστιανσεν έκανε ένα εντυπωσιακό γυριστό, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει με ασφάλεια. Ο Μεντιλίμπαρ έριξε στη «μάχη» τους Ντάνι Γκαρθία και Θανάση Κωστούλα, παίρνοντας τη θέση των Πιρόλα και Μουζακίτη.

Απώλεσε ευκαιρία να το «καθαρίσει»

Στο 81’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Ελ Κααμπί από πάσα του Κοστίνια. Ο Μαροκινός εκτέλεσε το πέναλτι, με τον ίδιο όμως να αστοχεί! Χάνοντας την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς. Στη συνέχεια, ο Έσε είχε κι εκείνος σουτ, με την μπάλα όμως να μην καταλήγει στα δίχτυα. Ο Ισπανός προπονητής έβαλε και τους Μασούρα, Στάμενιτς, αντί των Μάρτινς και Ελ Κααμπί. Από τη στιγμή εκείνη, ο Κωστούλας πήγε στην κορυφή της επίθεσης του Θρύλου.

Ο Μεντιλίμπαρ ζητούσε προσοχή από τους παίκτες του, οι καθυστερήσεις ήταν 5’ με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν δεύτερη σερί ευρωπαϊκή νίκη. Και μάλιστα εκτός έδρας, σε δύσκολες συνθήκες και καλό αντίπαλο. Έτσι ο Θρύλος βελτιώνει κι άλλο τη θέση του στη διοργάνωση.

Διαιτητής: Σιμόνε Σότσα

Βοηθοί: Φιλίπο Μέλι, Στέφανο Αλάσιο

4ος διαιτητής: Ματέο Μαρτσενάρο

VAR: Τζανλούκα Αουρελιάνο, Μάρκο Σέρα.

Μάλμε (Ρίντστρεμ): Ντάλιν, Στρίγκερ, Ρέσλερ, Γιάνσον, Μπουσανέγιο, Γιόνσεν, Πένα, Άλι, Λουκίλι, Μπόλιν, Μπούτχαϊμ

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Μουζακίτης, Έσε, Τσικίνιο, Ροντινέι, Μάρτινς, Ελ Κααμπί.