Η Ελλάδα νίκησε τις ΗΠΑ με 13-11 και εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά του τουρνουά πόλο ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ακόμη μία μεγαλειώδη νίκη πέτυχε η Ελλάδα κι η Εθνική πόλο Ανδρών, το τμήμα που μας έχει κάνει υπερήφανους.

Η χώρα μας πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση, επί των ΗΠΑ με σκορ 13-11, εξασφαλίζοντας έτσι τη θέση της στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι.

Οι Αμερικάνοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση, βρίσκοντας λύσεις με δύο γρήγορα γκολ, όμως η Ελληνική ομάδα απάντησε. Σύντομα πήρε το πρώτο προβάδισμά της (3-2), το οποίο και διεύρυνε λίγο αργότερα.

Η ΗΠΑ μείωσε με πέναλτι, ενώ στην εκπνοή του οκταλέπτου ισοφάρισαν με ένα εντυπωσιακό τέρμα, το οποίο σημείωσε ο τερματοφύλακας, Βάινμπεργκ, από τη μία πλευρά της πισίνας στην άλλη (4-4).

Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου είχαν την πρωτοβουλία και την κυριαρχία στην αναμέτρηση. Στο ημίχρονο η Ελλάδα προηγούνταν με 7-6, με τους παίκτες μας να παίρνουν προβάδισμα χάρη στα τέσσερα τέρματα του Φουντούλη. Ενώ στην Τρίτη περίοδο μπήκαν με προβάδισμα 11-9.

Ο Αργυρόπουλος ήταν σε φανταστική ημέρα, προσφέροντας αρκετά στο ματς. Η Ελλάδα πήρε κεφάλι με τρία γκολ, με το τελικό σκορ να είναι το 13-11 και την χώρα μας να παίρνει επάξια το εισιτήριο για την οκτάδα.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-4, 7-6, 11-9, 13-11