Η Ελλάδα νίκησε τις ΗΠΑ με 13-11 και εξασφάλισε την παρουσία της στα προημιτελικά του τουρνουά πόλο ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων.

Ακόμη μία μεγαλειώδη νίκη πέτυχε η Ελλάδα κι η Εθνική πόλο Ανδρών, το τμήμα που μας έχει κάνει υπερήφανους.

Η χώρα μας πανηγύρισε τη νίκη-πρόκριση, επί των ΗΠΑ με σκορ 13-11, εξασφαλίζοντας έτσι τη θέση της στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι.

Σχεδιάζουν τον γάμο τους Δερβίσης και Φούλοπ!

Οι Αμερικάνοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση, βρίσκοντας λύσεις με δύο γρήγορα γκολ, όμως η Ελληνική ομάδα απάντησε. Σύντομα πήρε το πρώτο προβάδισμά της (3-2), το οποίο και διεύρυνε λίγο αργότερα.

Η ΗΠΑ μείωσε με πέναλτι, ενώ στην εκπνοή του οκταλέπτου ισοφάρισαν με ένα εντυπωσιακό τέρμα, το οποίο σημείωσε ο τερματοφύλακας, Βάινμπεργκ, από τη μία πλευρά της πισίνας στην άλλη (4-4).

Στη συνέχεια όμως, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου είχαν την πρωτοβουλία και την κυριαρχία στην αναμέτρηση. Στο ημίχρονο η Ελλάδα προηγούνταν με 7-6, με τους παίκτες μας να παίρνουν προβάδισμα χάρη στα τέσσερα τέρματα του Φουντούλη. Ενώ στην Τρίτη περίοδο μπήκαν με προβάδισμα 11-9.

Ο Αργυρόπουλος ήταν σε φανταστική ημέρα, προσφέροντας αρκετά στο ματς. Η Ελλάδα πήρε κεφάλι με τρία γκολ, με το τελικό σκορ να είναι το 13-11 και την χώρα μας να παίρνει επάξια το εισιτήριο για την οκτάδα.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 4-4, 7-6, 11-9, 13-11