Η Μαρσέιγ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 5’, όμως πήρε τη νίκη στην έδρα της Λυών, δείχνοντας... τον δρόμο στον Ολυμπιακό!

Η Λυών, η προσεχής (26/9, 22:00) αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, ηττήθηκε από την Μαρσέιγ στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι Λιονέ βρέθηκαν μπροστά στο στο σκορ, έχοντας μάλιστα αριθμητικό πλεονέκτημα, ωστόσο, η Μαρσέιγ πραγματοποίησε μία μεγάλη ανατροπή.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημαδεύτηκαν από την δεύτερη κίτρινη που αντίκρυσε ο Λεονάρντο Μπαλέρντι, μόλις στο 5ο λεπτό, αφήνοντας τη Μαρσέιγ με 10 παίκτες.

Λυών: Αλλαγή διάταξης και ντέρμπι πριν τον Θρύλο

Στο 58ο λεπτό έμεινε πίσω στο σκορ, με τον Τσελέτα-Τσαρ να σκοράρει για τη Λιόν. Ο ίδιος σηκώθηκε ψηλά έπειτα από σέντρα προς την περιοχή και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 69ο λεπτό, ο Λουίς Ενρίκε έδωσε μία ωραία πάσα στον Πολ Πιρόλα, ο οποίος μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό για το

1-1. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 82′ ο Γκαρσία εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και έκανε το 1-2.

Η Μαρσέιγ ήταν… αγκαλιά με τη νίκη, αλλά το γκολ του Ριάν Σέρκι στο 90+3′, μετά από ασίστ του Μάτα, άλλαξε τα δεδομένα. Και πάλι όμως, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν μετά από δύο λεπτά με γκολ στο 90+5′.

Ο Τζόναθαν Ρόου σούταρε έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και έγινε ο ήρωας του αγώνα, ολοκληρώνοντας μία επική, διπλή ανατροπή για τη Μαρσέιγ!

Οι συνθέσεις:

Λυών: Πέρι, Μάτα, Τσαλέτα-Τσαρ, Ταγλιαφίκο, Μέιτλαντ-Νάιλς, Βερτού, Μάτιτς, Τολισό, Βινίσιους, Όρμπαν, Λακαζέτ

Μαρσέιγ: Ρούλι, Μουρίγιο, Μπαλέρδι, Κοντογκμπιά, Μπρασιέ, Χόιμπιεργκ, Κονέ, Γκρίνγουντ, Αρίτ, Ενρίκε, Γουαχί