Μετά από 2 μήνες απραξίας λόγω τραυματισμού, ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε στη δράση και οδήγησε την Ίντερ Μαϊάμι σε νίκη με 3-1 επί της Φιλαδέλφεια Γιούνιον.

Μετά από δύο μήνες απουσίας λόγω του τραυματισμού του στον αστράγαλο που υπέστη στον τελικό του Copa America, ο Λιονέλ Μέσι επέστρεψε στη δράση και το έκανε με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο. Στην 28η αγωνιστική του MLS, η παρουσία του Αργεντινού σούπερ σταρ ήταν καθοριστική για την ανατροπή της ομάδας του, της Ιντερ Μαϊάμι, στον αγώνα κόντρα στη Φιλαδέλφεια Γιούνιον.

Παρά το γεγονός ότι η Φιλαδέλφεια προηγήθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό, η αντίδραση του Μέσι ήταν άμεση και εντυπωσιακή. Στο 26ο λεπτό, ο Μέσι έκανε μια αδιανόητη ντρίμπλα, άδειασε τον αντίπαλό του και με ένα έξυπνο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1.

Τσάμπιονς Λίγκ: Οι Βαυαροί «9άρα», με… άνεση η Λίλ!

Η μαγική του εμφάνιση συνεχίστηκε και στο 30ο λεπτό, όταν ο Ζόρντι Άλμπα του έδωσε την κατάλληλη πάσα, και ο Μέσι με μια αριστοτεχνική εκτέλεση έφερε το σκορ στο 2-1 υπέρ της Ιντερ Μαϊάμι.

Η συνεισφορά του Μέσι δεν σταμάτησε εκεί. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο 37χρονος σταρ μοίρασε μια εξαιρετική ασίστ στον καλό του φίλο, Λουίς Σουάρες, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.