Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Πρωτάθλημα Ελλάδας κερδίζοντας στην εκτός έδρας πρεμιέρα το Λαύριο με 93-75 και τον Βεζένκοφ να έχει 25 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την ήττα στην Πόλη από τη Φενέρ για την Ευρωλίγκα και στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος πέρασε από το Λαύριο με 93-75, παρότι δεν ικανοποίησε με την εικόνα του, αλλά είχε σε τρομερή βραδιά τον Βεζένκοφ.

Οι Πειραιώτες είχαν σοβαρό έλλειμμα ενέργειας και συγκέντρωσης ειδικά στην άμυνα και επέτρεψαν στην πιο αδύναμη ομάδα της Α1 όχι απλά να είναι ανταγωνιστική, αλλά και να προηγηθεί με +8 και να είναι ανταγωνιστική μέχρι το τέλος.

Κομσούογλου: «Ο Μπαρτζώκας επηρέασε άσχημα τους παίκτες του»

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Βεζένκοφ με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Πετρούσεφ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 μπλοκ και ο Βιλντόζα με 9 πόντους, 5 ασίστ (2 λάθη), 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Επίσης ο Ράιτ είχε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ αλλά δεν ήταν καλός στην άμυνα, ο Πίτερς είχε 13 πόντους (3/9 σουτ) και 5 ριμπάουντ και ο Φουρνιέ 7 πόντους και 5 ασίστ.

Ο Ουόκαπ ήταν στη δωδεκάδα, αλλά δεν αγωνίστηκε.

Πλέον ο Ολυμπιακός επικεντρώνεται στο σημαντικό παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ (11/10, 21:15) για τη 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα, το οποίο θα είναι και το πρώτο του επίσημο μπροστά στον κόσμο του για τη σεζόν 2024/25.

Κακό πρώτο μέρος για Ολυμπιακό και -3

Στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στην άμυνα και δέχθηκε 10 πόντους μέσα στο καλάθι και βρέθηκε πίσω στο σκορ (10-7 στο 5′). παρά τους 5 πόντους του Βεζένκοφ.

Η άμυνα συνέχισε να είναι προβληματική και το σκορ έγινε 15-14 (στο 7′) για το Λαύριο, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 22-19 και τους Πειραιώτες να παρουσιάζουν προβληματικό πρόσωπο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την πεντάδα να αλλάζει αρκετά, αλλά την αστοχία και την προβληματική άμυνα να συνεχίζονται σε σουτ και βολές (25-24 στο 13′).

Πίτερς και Ντόρσεϊ έδωσαν πνοή με 9 πόντους οι δυο τους και ο Πετρούσεφ στο «5» αντί του Ράιτ και ήρθε το ελάχιστο ερυθρόλευκο προβάδισμα με 31-30 (στο 15′) και με 37-36 στο 17ο λεπτό, αφού και ο Βιλντόζα επιθετικά έδωσε πράγματα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 43-40 για το Λαύριο και απογοητευτική εικόνα για τον Ολυμπιακό που είχε 5 χαμένες βολές, 3/13 τρίποντα και 11/23 δίποντα!

Παρά το -8, κέρδισε εύκολα ο Ολυμπιακός με Σάσα και Βιλντόζα

Το δεύτερο μέρος στο Λαύριο άρχισε με τον Μουράτο με τρίποντο και 2/3 βολές να στέλνει τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της και στο 48-40 (στο 21′) και τον Ολυμπιακό να αγχώνεται πλέον αν θα καταφέρει να κερδίσει.

Βεζένκοφ και Φουρνιέ μείωσαν σε 50-46 στο 23ο λεπτό, όμως τα προβλήματα δεν λυνόντουσαν και το Λαύριο παρέμενε μπροστά με 55-54 (στο 25′).

Ο Βεζένκοφ έφτασε τους 17 πόντους και μετά από πολλή ώρα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 58-57 (στο 26′), ενώ στο 28′ το σκορ έγινε 62-62 με 4 σερί πόντους του Ουίλιαμς-Γκος.

Η τρίτη περίοδος έληξε με 69-64 μετά από buzzer beater τρίποντο του Βιλντόζα και τον Ολυμπιακό να βρίσκει λύσεις χάρη στην ποιότητα του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ήταν άστοχοι και έχαναν πολλά αμυντικά ριμπάουντ και το σκορ έγινε 71-69 στο 33ο λεπτό.

Ο πολύ καλός Βιλντόζα με ένα ακόμα τρίποντο (3/3) διαμόρφωσε το σκορ σε 79-71 στο 36ο λεπτό και έδωσε αέρα… νίκης στον Ολυμπιακό.

Ο Βεζένκοφ 2:40 πριν το τέλος με καλάθι και φάουλ έφτασε τους 21 πόντους, έστειλε τη διαφορά στο +12 (83-71) και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Στο φινάλε οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο Πρωτάθλημα με 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 43-40, 64-69, 75-93.