Ο Κώστας Φορτούνης έφτασε μία ανάσα απ’ το να γίνει σκόρερ για την ομάδα του, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, σταματώντας στο δοκάρι.

Η Αλ Αχλί του Ριγιάντ Μαχρέζ επικράτησε με 3-0 της Αλ Καλίτζ, σε μια αναμέτρηση όπου οι Κώστας Φορτούνης και Δημήτρης Κουρμπέλης αγωνίστηκαν βασικοί για την ομάδα του Γιώργου Δώνη. Παρά την τελική ήττα, η Αλ Καλίτζ έδειξε σθεναρή αντίσταση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Φορτούνη να ξεχωρίζει σε αρκετές φάσεις.

Μία από τις πιο εντυπωσιακές στιγμές του αγώνα ήρθε στο 9ο λεπτό, όταν ο Κώστας Φορτούνης ανέλαβε να εκτελέσει απευθείας ένα φάουλ από μακρινή απόσταση. Η εκτέλεσή του ήταν αριστοτεχνική, στέλνοντας την μπάλα με μεγάλη ακρίβεια προς την εστία του τερματοφύλακα Μεντί. Αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του. Η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, στερώντας του ένα πανέμορφο γκολ.

Η Αλ Αχλί δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, καθώς η Αλ Καλίτζ αμυνόταν οργανωμένα. Δημιουργώντας ευκαιρίες στην επίθεση. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η ανωτερότητα της Αλ Αχλί φάνηκε ξεκάθαρα. Με την ταχύτητα και την τεχνική των παικτών της, κατάφερε να πετύχει τρία γκολ. Παίρνοντας τη νίκη με σκορ 3-0.

Παρά το αποτέλεσμα, οι Έλληνες παίκτες της Αλ Καλίτζ έδειξαν το ταλέντο τους και την εμπειρία τους σε αρκετές φάσεις. Ο Δημήτρης Κουρμπέλης ήταν σταθερός στη μεσαία γραμμή, βοηθώντας την ομάδα του αμυντικά και δημιουργικά, ενώ ο Φορτούνης έδειξε για άλλη μια φορά τις εξαιρετικές εκτελεστικές του ικανότητες, παρά την ατυχία στο φάουλ. Ωστόσο, η ανωτερότητα της Αλ Αχλί ήταν καταλυτική στο δεύτερο μέρος, κλείνοντας τον αγώνα με επιβλητικό τρόπο.