Ο Ολυμπιακός νίκησε με «κατοστάρα» (100-66) τον Κολοσσό στη Ρόδο, για την τελευταία αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Κορυφαίος ο Πίτερς με 20 πόντους!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε άνετα του Κολοσσού στη Ρόδο με 100-66 για την τελευταία αγωνιστική του Top 6 στην Basket League με κορυφαίο τον Άλεκ Πίτερς που πέτυχε 20 πόντους.

Αγωνία με τον Φίλιπ Πετρούσεφ, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

«Τα δίνει όλα για Φουρνιέ ο Ολυμπιακός»

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλό επιθετικό ρυθμό και για τις δύο ομάδες με τον Κολοσσό να βάζει πίεση στον Ολυμπιακό και να προηγείται με 14-13 στο 8′. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα 4 πόντων(23-19) για τους ερυθρόλευκους και τον Πίτερς σε μεγάλα κέφια.

Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 48-37 υπέρ του Ολυμπιακού, με τον Άλεκ Πίτερς να έχει 14 πόντους στο πρώτο μέρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς και απλοποίησε τα πράγματα με τον Πίτερς να σκοράρει και τον Κάνααν να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση με τρίποντα και σουτ μέσης απόστασης. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τους Πειραιώτες να είναι στο +31 και στο 79-48.

Το τελικό σκορ ήταν 100-66 υπέρ του Θρύλου, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με συνεχόμενα τρίποντα και τον Τανούλη να πραγματοποιεί καλή εμφάνιση στο χρόνο που χρησιμοποιήθηκε, καθώς είχε 8 πόντους με δύο εύστοχα τρίποντα!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Καλτσής, Ζιώγας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 37-48, 48-79, 66-100

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Γκάουντλοκ 16 (2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ουτόμι 5 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κολοβέρος 7 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπράικοβιτς 9 (4/7 δίποντα), Μπιλλής 2, Παπαγιάννης 5 (1), Χατζηνικόλας 4, Καμαριανός 5 (1), Σίτου 12 (6/9 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουίλιαμς-Γκος 5 (3 ασίστ), Ράιτ 16 (8/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Κάναν 12 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Λούντζης 12 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/8 σουτ), Πετρούσεβ 4, Τανούλης 8 (2/3 τρίποντα), ΜακΚίσικ 11 (3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)