Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών έκλεισε την πορεία της στο Ολυμπιακό τουρνουά με την καλύτερη εμφάνισή της νικώντας την Ισπανία.

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών έκλεισε την πορεία της στο Ολυμπιακό τουρνουά με την καλύτερη εμφάνισή της, νικώντας την Ισπανία με 15-13 στο Παρίσι. Το ματς, το οποίο θα μπορούσε να είχε χαρακτηριστεί ως τελικός (καθώς και οι δύο ομάδες είχαν τερματίσει πρώτες στους ομίλους τους στην πρώτη φάση), τελικά καθόρισε μόνο την πέμπτη θέση στην κατάταξη, την οποία κατέκτησε η ελληνική ομάδα.

Η Ελλάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Άγγελο Βλαχόπουλο, ενώ από νωρίς στη δεύτερη περίοδο οι Φουντούλης, Αργυρόπουλος και Παπανικολάου είχαν ήδη φορτωθεί με δύο ποινές. Ο Φουντούλης πιθανότατα έπαιξε το τελευταίο του παιχνίδι με την εθνική, ενώ ο Παπαναστασίου αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα στον ώμο στην αρχή του αγώνα, αλλά επέστρεψε μετά από φροντίδα του ιατρικού επιτελείου.

Σχεδιάζουν τον γάμο τους Δερβίσης και Φούλοπ!

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ισορροπημένο (2-2), αλλά στο δεύτερο σημειώθηκαν δέκα γκολ, με πολλές αποβολές κυρίως σε βάρος της ελληνικής ομάδας (9-4 οι ποινές στο ημίχρονο). Η Ελλάδα είχε δυσκολίες στην άμυνα με παίκτη λιγότερο, αλλά στην επίθεση βρήκε λύσεις και από την περιφέρεια, παίρνοντας προβάδισμα δύο γκολ (8-6) με διαδοχικά τέρματα του Γενηδουνιά και του Παπαναστασίου.

Στην τρίτη περίοδο, η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της, «καθαρίζοντας» δύο άμυνες με παίκτη λιγότερο και εκμεταλλευόμενη μια αποβολή και ένα πέναλτι για να φτάσει στο 10-6. Παρά την αποβολή του Γενηδουνιά με τρίτη ποινή, η Ελλάδα συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα πέντε τερμάτων (12-7), χάρη και στην εξαιρετική εμφάνιση του Παναγιώτη Τζωρτζάτου.

Η Ισπανία αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο, βελτιώνοντας την άμυνά της και μειώνοντας σε 13-11 με γρήγορα γκολ στην κόντρα. Ένα λάθος του τερματοφύλακα Λόριο σε σουτ του Παπαναστασίου έδωσε «ανάσα» στην Ελλάδα, αλλά οι Ισπανοί πλησίασαν στο 14-13. Μετά από αποβολή, ο Βλάχος πήρε τάιμ-άουτ και ο Κάκαρης με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 15-13, που επικυρώθηκε μετά από εξέταση του βίντεο, 1 λεπτό και 5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την Ελλάδα.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα ήταν: 2-2, 6-4, 4-1, 3-6

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Ομε (Γερμανία) και Κολόμπο (Ιταλία).

Οι συνθέσεις των ομάδων:

**ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος):** Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 3, Γκίλλας 1, Αργυρόπουλος 1, Παπανικολάου, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος

**ΙΣΠΑΝΙΑ (Νταβίντ Μαρτίν):** Αγκίρε, Μουναρίθ 1, Γρανάδος 1, Σαναούχα 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε 2, Φαμέρα, Καμπάνιας, Ταούλ 1, Περόνε 2, Μπιέλ, Μπούστος 3, Λόριο