Η Εθνική Παίδων δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην Κροατία, νικώντας με 77-63 και πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη της.

Η Εθνική Παίδων δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στην Κροατία, νικώντας με 77-63 και πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ U16 που διεξάγεται στην Κρήτη.

Η ελληνική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χατζηλάμπρου να πρωταγωνιστεί. Ο παίκτης του Άρη σημείωσε 33 πόντους, έχοντας 8/14 τρίποντα, και αποτέλεσε μεγάλο πρόβλημα για την άμυνα των Κροατών, οι οποίοι δεν κατάφεραν να τον σταματήσουν.

Ο Χαϊδεμένος είχε επίσης καλή απόδοση, με 15 πόντους.

Αύριο (11/8) στις 18:30 η Ελλάδα θα αναμετρηθεί με την Ιταλία στο ίδιο γήπεδο, το ΚΓ Νέας Αλικαρνασσού στα Δύο Αοράκια, στον τελευταίο αγώνα του ομίλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Κροατία να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα για αρκετό διάστημα. Παρόλο που η ελληνική ομάδα είχε χαμηλά ποσοστά στα τρίποντα (1/8), κατάφερε να κρατήσει ισορροπία στο σκορ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-36.

Στην τρίτη περίοδο, η ελληνική ομάδα ανέβασε στροφές και πήρε προβάδισμα +8 (49-41, 25’15’’), κλείνοντας το δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό τρίποντο του Χατζηλάμπρου από μεγάλη απόσταση.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Χατζηλάμπρου ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +11 (59-48, 31’) και η ελληνική ομάδα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι και το +18 (72-54, 35’). Το τελικό 77-63 διαμορφώθηκε με το όγδοο τρίποντο του Χατζηλάμπρου.

Διαιτητές: Ματέγιεκ (Τσεχία), Μπαρκάουσκας (Λιθουανία), Αντόνεν (Φινλανδία).

Δεκάλεπτα: 19-22, 36-36, 56-48, 77-63.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Τσώνης, Βενετίδης 3 (1), Χαϊδεμένος 15, Παπανικολάου, Χατζηλάμπρου 33 (8/14 τρ.), Σκληρός 5, Χαρτώνας 5 (1), Θωμάος 4, Μπαρμπαγιάννης 5, Ασημένιος 2, Σταμούλος 2, Παγουλάτος 3.