Αυτά είπε στις δηλώσεις του ο αρχηγός της ομάδας Χάντμπολ του Ολυμπιακού, Πέτρος Κανδύλας.

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή δεν κατάφερε να ολοκληρώσει με νίκη το τουρνουά «Krste Andonovski» της Οχρίδας, παρά την καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 28-26 από την Αλκαλόιντ, μία από τις κορυφαίες ομάδες της Βόρειας Μακεδονίας, η οποία συμμετέχει στο EHF European League και καθοδηγείται από τον θρύλο του αθλήματος, Κύριλ Λαζάροφ.

Λιάπης: «Χαρούμενος που επέστρεψα με τίτλο, νίκη στη Θεσσαλονίκη»

Παρά το γρήγορο χάντμπολ και το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα επηρεάστηκε από την αποχώρηση του Πέριτς λόγω μικροτραυματισμού στο 35ο λεπτό, και δεν μπόρεσε να διατηρήσει την υπεροχή της μέχρι το τέλος. Ωστόσο, ήταν ένα δυνατό τεστ προετοιμασίας ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν.

Το Σάββατο (24/8, 18:45), η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα αντιμετωπίσει τον χαμένο του Βαρντάρ-Τσέλιε στην Οχρίδα, στον μικρό τελικό, με στόχο τη νίκη και την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Ο αρχηγός του Θρύλου, Πέτρος Κανδύλας, δήλωσε:

«Το πιο δύσκολο ματς του τουρνουά, απέναντι σε μια ομάδα που έχει και εμπειρία και ταχύτητα και παίζει ωραίο, ευρωπαϊκό χάντμπολ. Εμείς, είχαμε… δύο πρόσωπα, ένα πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρήκαμε λύσεις στην επίθεση της Αλκαλόιντ, ενώ παράλληλα, είχαμε πολύ καλά ποσοστά και στη δική μας επίθεση, χτυπώντας με τα πίβοτ μας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήρθε η κούραση, κάποιες κακές ενέργειες, ενώ τα λάθη μπροστά τα πληρώναμε με κόντρες, κάτι το οποίο σε αυτό το επίπεδο, αν συμβεί, είναι δύσκολο να κερδίσεις ένα παιχνίδι. Για τέτοια παιχνίδια ήρθαμε σε αυτό το τουρνουά, δυνατά παιχνίδια, ανταγωνιστικά και θεωρώ, ότι είναι ακριβώς αυτό που θέλαμε για αυτή την περίοδο που βρισκόμαστε».