Ο Απόστολος Χρήστου έγραψε ιστορία κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, έχασε στα τελευταία μέτρα το χρυσό μετάλλιο.

Ο Απόστολος Χρήστου έφερε το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε στο νήμα το χρυσό μετάλλιο από τον Ούγγρο Κος.

Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα είχε γράψει ήδη ιστορία, καθώς εξασφάλισε την παρουσία του σε δεύτερο τελικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και έγινε μόλις ο δεύτερος Έλληνας στην ιστορία που το καταφέρνει, με πρώτο τον Σπύρο Γιαννιώτη

Συγχαρητήρια της ΚΑΕ Ολυμπιακός σε Λιόλιο

Μάλιστα αυτό δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο από την Οικογένεια του Ολυμπιακού. Η ΚΑΕ Ολυμπιακός με σχετική ανακοίνωση δίνει τα εύσημα στον Απόστολο Χρήστου για την εξαιρετική του επίδοση.

Αναφέρει πιο αναλυτικά: «Μόνο περηφάνια για τον Απόστολο Χρήστου που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 200 μέτρα ύπτιο ανδρών και έγραψε ιστορία ως ο πρώτος Έλληνας κολυμβητής σε πισίνα που κατακτά μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες!