Η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης νέων γυναικών θα αγωνιστεί για το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ19 που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ.

Στον σημερινό ημιτελικό, η ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη ηττήθηκε από την Ουγγαρία με σκορ 10-8 και έτσι αύριο (31/8, 20:00) θα παίξει για την τρίτη θέση απέναντι στην Κροατία, η οποία λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη, αλλά τελικά ηττήθηκε 12-11 από την Ισπανία. Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, παίρνοντας προβάδισμα 3-0 (με την Καραμπέτσου να χάνει και πέναλτι), αλλά στη συνέχεια δεν κατάφερε να σκοράρει για περισσότερα από 12 λεπτά, επιτρέποντας στην Ουγγαρία να κάνει ένα σερί 6-0 και να προηγηθεί 6-3 στο ημίχρονο. Οι Ουγγαρέζες διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή τους στον τελικό απέναντι στην Ισπανία, κάτοχο του τίτλου.

Τώρα, η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει την Κροατία στον «μικρό» τελικό, διεκδικώντας το χάλκινο μετάλλιο. Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, όπου η Κροατία, που αποτελεί τη μεγάλη έκπληξη του τουρνουά, είχε επικρατήσει με 14-13.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα: 2-3, 4-0, 3-2, 1-3

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Κωνσταντοπούλου, Καραμπέτσου 1, Κοβάτσεβιτς 2, Φουράκη, Δρακωτού 1, Πιοβάν, Κλαψιανού, Κουρέτα 1, Γαλανοπούλου, Τριχά 2, Μπέτα 1, Κρασσά, Τσιάρα.