Η Μαρία Σάκκαρη παρότι πήρε το πρώτο σετ (6-4) έχασε τα επόμενα δύο επόμενα (6-7 και 4-6) από την Ουκρανή Κόστιουκ αποκλείστηκε στην φάση των «16» του μονού και πλέον μένει στους Ολυμπιακούς Αγώνες μόνο στο διπλό γυναικών.

Δεν τρίτωσε το …καλό για την Μαρία Σάκκαρη στο Ολυμπιακό τουρνουά μετά τις νίκες επί των Kόβινιτς (Μαυροβούνιο) και Γουάν (Κίνα) στο μονό…

Η κορυφαία τενίστρια μας στα χρονικά (Νο8) ηττήθηκε από την Μάρτα Κόστιουκ (No.19) με ανατροπή 2-1 σετ (6-4, 6-7, 4-6) και αποκλείστηκε στη φάση των «16».

Λίγες ώρες μετά τον χθεσινό της αποκλεισμό στο διπλό μικτό με τον Στέφανο Τσιτσιπά και πριν μπει ξανά στο κορτ για να παίξει στο διπλό με την Δέσποινα Παπαμιχαήλ η «Σακ» λύγισε ) μετά από μια μάχη 2 ωρών και 47 λεπτών.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπήκε καλά στο ματς, καθώς δεν απέφυγε τα λάθη. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Κόστιουκ, η οποία της έσπασε δις το σερβίς και πήρε προβάδισμα τριών games. Στο τέταρτο game όμως η Σάκκαρη άρχισε να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να κατακτήσει πέντε σερί games, κάνοντας τρία μπρέικ στην Κόστιουκ. Η Ουκρανή μείωσε σε 5-4 με μπρέικ, αλλά με τον ίδιο τρόπο η Σάκκαρη έκανε το 6-4 και πήρε το πρώτο σετ.

Η Κόστιουκ ξεκίνησε το δεύτερο σετ όπως και το πρώτο, με break στο σερβίς της Μαρίας, ενώ στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της. Η Σάκκαρη αυτή τη φορά απάντησε πιο άμεσα ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ακολούθως οι δύο τενίστιρες συνέχισαν τα breaks η μια στο σερβίς της άλλης, φτάνοντας στο 4-4.

Στο ένατο game η Σάκκαρη έκανε το κρίσιμο κράτημα στο σερβίς της, ωστόσο η Κόστιουκ το επανέλαβε κάνοντας το 5-5. Το ματς οδηγήθηκε στο tie break, όπου η Κόστιουκ επικράτησε με 7-5 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ η Κόστιουκ σέρβιρε πρώτη και η Σάκκαρη της έκανε μπρέικ. Γρήγορα η Ουκρανή όμως έκανε την ανατροπή με 2-1 κι έκανε ένα ακόμη μπρέικ.

Η Σάκκαρη έκανε ρελάνς και ισοφάρισε σε 3-3, ωστόσο η Κόστιουκ επικράτησε .