Η Φενέρμπαχτσε λύγισε την Αρμάνι Μιλάνο με 81-76 και προκρίθηκε στον τελικό του Crete International Basketball Tournament,

Στο εναρκτήριο παιχνίδι του Crete International Basketball Tournament η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 81-76 της Αρμάνι Μιλάνο και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ΟλυμπιακόςΒίρτους Μπολόνια.

Καμία από τος δύο ομάδες δεν ξεχώριζε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι καλύτερη στις λεπτομέρειες και να περνά στον τελικό του τουρνουά του Ηρακλείου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 20-18 υπέρ της Φενέρ και το ημίχρονο έκλεισε με τους Τούρκους να είναι μόλις έναν πόντο μπροστά στο ημίχρονο με 43-42. Στο πρώτο μέρος σκόραραν αρκετοί παίκτες για τις δύο ομάδες χωρίς ωστόσο κανένας να είναι διψήφιος.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανταγωνιστικό, με ένταση και Φενέρ και Αρμάνι έφτασαν να διεκδικούν το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Εκεί η τουρκική ομάδα είχε καθαρότερο μυαλό και πιο σωστές αποφάσεις, ώστε να φτάσει στη νίκη με 81-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 43-42, 60-62, 81-76