Από νωρίς ξεκίνησε το κάζο για την ΑΕΚ,

Η ΑΕΚ υπέστη την πρώτη της απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας στο 1-1 εντός έδρας με τη Λαμία, σε ένα παιχνίδι που άφησε ανάμεικτα συναισθήματα στους οπαδούς της ομάδας. Το αποτέλεσμα αυτό ήρθε μόλις στη δεύτερη αγωνιστική της Super League, γεγονός που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από το κοινό, το οποίο δεν δίστασε να εκφράσει τη δυσαρέσκειά του προς τους παίκτες του Ματίας Αλμέιδα.

Η ΑΕΚ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από το 39ο λεπτό, όταν ο Φουρτάδο της Λαμίας κατάφερε να βρει δίχτυα, εκμεταλλευόμενος αμυντικά κενά των γηπεδούχων. Το γκολ αυτό ανέτρεψε τα σχέδια της Ένωσης, που μέχρι εκείνο το σημείο ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, χωρίς όμως να έχει καταφέρει να δημιουργήσει πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Παρά την πίεση που άσκησε στη συνέχεια, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να απαντήσει άμεσα και βρέθηκε σε δύσκολη θέση όσο ο χρόνος κυλούσε. Οι παίκτες του Αλμέιδα προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, με τον Μουκουντί να φέρνει την ισοφάριση στο 87ο λεπτό, χαρίζοντας στην ΑΕΚ έναν πολύτιμο βαθμό. Το γκολ αυτό, ωστόσο, δεν ήταν αρκετό για να κατευνάσει τις αντιδράσεις του κόσμου, που απαιτούσε νίκη απέναντι σε μια ομάδα θεωρητικά κατώτερη.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια, τα οποία θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα, αν η τύχη ήταν με το μέρος της. Ωστόσο, το τελικό 1-1 έφερε απογοήτευση και ερωτηματικά για την αγωνιστική κατάσταση της ομάδας και την ικανότητά της να διαχειρίζεται τέτοιες καταστάσεις.

Η ισοπαλία αυτή, και μάλιστα εντός έδρας, αποτελεί «στραβοπάτημα» για την ΑΕΚ, η οποία βλέπει τον δρόμο προς το… πρωτάθλημα να γίνεται αόρατος. Φυσικά αν είσαι ΑΕΚ… ξέρεις.