Ο Φίλιπ Πετρούσεφ ήταν εκ των κορυφαίων, στο τρίτο παιχνίδι της σειράς του Ολυμπιακού απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Ο Σέρβος φόργουορντ/σέντερ έκανε season high, σημειώνοντας 18 πόντους.

Ο Φίλιπ Πετρούσεφ έκανε μια εκπληκτική εμφάνιση, στο χθεσινό game 3 του Ολυμπιακού απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Ο Σέρβος έκανε ρεκόρ στους πόντους για την φετινή χρονιά, σταματώντας στους 18.

Δυστυχώς, η εμφάνιση αυτή δεν μπόρεσε να συνδυαστεί με νίκη, καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μεντί Ντιφαλά, καταλόγισε ανύπαρκτο φάουλ του Σέρβου, πάνω στον Πάρκερ, στην τελευταία φάση του αγώνα. Μια απόφαση που έκρινε το παιχνίδι.

Euroleague: Χάκετ και Κορντινιέ επέλεξαν… Φουρνιέ!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε τον Πετρούσεφ για 30 λεπτά, περισσότερο από κάθε άλλο φετινό αγώνα της Euroleague.

O Σέρβος τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 6/11 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Ακόμη, μάζεψε 5 ριμπάουντ και είχε 2 κοψίματα.

Ο Πετρούσεφ έκανε μια τρομερή τάπα στον Γιαν Βέσελι, 3:16 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σέρβος πέτυχε ένα ανεπανάληπτο BuzzerBeater τρίποντο, από τα 10 μέτρα, φέρνοντας τον Θρύλο 4 πόντους μπροστά από τους Καταλανούς (67-63), 2:33 πριν το τέλος.

Οι ενέργειες αυτές θα μπορούσαν να κρίνουν το ματς, όμως τα τρίποντα του Αμπρίνες και οι διαιτητές έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση, εκεί που όλοι είδαμε τι συνέβη…