Η Στεάουα θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη στο παιχνίδι απέναντι στην Πετρολούλ, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελε.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, Στεάουα, θα μπορούσε να είχε φύγει με τη νίκη στο παιχνίδι απέναντι στην Πετρολούλ, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελε. Η ομάδα από το Βουκουρέστι έμεινε με δέκα παίκτες από το 30ό λεπτό, γεγονός που άλλαξε την πορεία του αγώνα. Στις καθυστερήσεις, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα και το παιχνίδι έληξε 1-1. Η αποβολή κόστισε ακριβά στη Στεάουα.

Ο προπονητής Ηλίας Χαραλάμπους παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-3-3, με τον Ταρνοβάνου κάτω από τα δοκάρια και τους Κρέτου, Ποπέσκου, Ντάβα και Ραντούνοβιτς στην άμυνα. Στο κέντρο βρέθηκαν οι Ολάρου, Σουτ και Τανάσε, ενώ οι Μπαλούτα και Ποπέσκου κάλυψαν τα άκρα της επίθεσης, με τον Μπιρλίτζεα στην κορυφή.

Άρης – Ολυμπιακός: Δε δόθηκε οφσάιντ στο δεύτερο γκολ!

Η Στεάουα ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ, χάρη στη συνεργασία Ποπέσκου και Μπαλούτα. Στο 7ο λεπτό, ο Ολάρου πλησίασε στο να διπλασιάσει τα τέρματα, αλλά το παιχνίδι άλλαξε δραματικά στο 30ό λεπτό. Ο Ποπέσκου, σε μια διεκδίκηση στη μεσαία γραμμή, έκανε φάουλ στον Τουντόριε και αποβλήθηκε, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Στεάουα συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο ημίχρονο, δημιουργώντας ευκαιρίες, με την καλύτερη στιγμή να έρχεται από τον Μπάτεν μετά από πάσα του Ολάρου. Ωστόσο, αφού δεν κατάφεραν να πετύχουν το 2-0, η Πετρολούλ παρέμεινε επικίνδυνη μέχρι το τέλος. Τελικά, στο 90’+4, ο Τουντόριε, ο παίκτης που είχε προκαλέσει την αποβολή του Ποπέσκου, σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης με κεφαλιά, κλείνοντας το παιχνίδι στο 1-1. Η Στεάουα πλήρωσε ακριβά την αποβολή.