Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο Μαρακανά επί της Φλαμένγκο, όμως στην εκπνοή του αγώνα δέχτηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Τρομερή προσπάθεια του παγκόσμιου Θρύλου!

Κρίμα και άδικο ρε μάγκες! Αν και η ομάδα του Συλαϊδόπουλου προηγήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, τελικά λύγισε με ένα γκολ στις καθυστερήσεις, ηττήθηκε με 2-1 και η Φλαμένγκο στέφθηκε πρωταθλήτρια κόσμου. Οι ερυθρόλευκοι είχαν μάλιστα αγγίξει το γκολ στο 88′ με τον Πρεκατέ να σημαδεύει το δοκάρι.

Τα παιδιά του Συλαϊδόπουλου είχαν τις ευκαιρίες, αλλά η μπάλα δεν τους ήθελε, θα μπορούσαν να έχουν σκοράρει από το πρώτο ημίχρονο. Αυτό δεν έγινε, αλλά το έκανε το ο Λιατσικούρας στο 54′, όπου άνοιξε το σκορ.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Το γκολ για τους “ερυθρόλευκους” ήρθε μετά από μία επιθετική προσπάθεια που άφησε τους φιλάθλους με κομμένη την ανάσα. Ο Κωστούλας, με εξαιρετικές ατομικές ενέργειες, προσπάθησε δύο φορές να παραβιάσει την άμυνα της Βραζιλιάνικης ομάδας, αλλά η άμυνα της Φλαμένγκο αντιστάθηκε με σθένος. Ωστόσο, η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Λιατσικούρα, ο οποίος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή. Χωρίς δισταγμό, ο Λιατσικούρας εκτέλεσε από κοντά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και χαρίζοντας στην ομάδα του ένα πολύτιμο προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το 2-1 στο 88′ με τον Πρεκατέ να σημαδεύει το δοκάρι με κεφαλιά έπειτα από την εκτέλεση φάουλ του Κουτσίδη από αριστερά. Και εκεί που όλα έδειχναν πως ο τελικός θα πάει στα πέναλτι, ο Τερέσα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπότη στο 90’+3′ και χάρισε τον τίτλο στη Φλαμένγκο.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ: Άλβες, Σάλες (86′ Ντα Μάτα), Ιάγκο, Βίκτορ, Γουέλινγκτον (61′ Κάρλος), Άλβες (61′ Βινίσιους), Λούκας, Γκιγιέρμε (65′ Τερέσα), Γκονσάλβες, Γουάλας, Ουγκουντάνα (86′ Αντριέλ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπότης, Αλαφάκης, Κουτσίδης, Λιατσικούρας, Πρεκατές, Δάμα, Μουζακίτης, Μπακούλας, Πνευμονίδης, Παπακανέλλος, Κωστούλας.