Ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του στην Ευρωλίγκα δεν τα κατάφερε στο τέλος κόντρα στη Φενέρ στην Πόλη και ηττήθηκε με 82-71.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ταξίδι του στην Ευρωλίγκα με ήττα, αφού λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο από τη Φενέρ στην Πόλη με 82-71.

Οι Πειραιώτες είχαν καλά διαστήματα στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά πληγώθηκαν από τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, τα πολλά λάθη στο δεύτερο μέρος και το χαμηλό ποσοστό στα δίποντα.

Euroleague: Αφιέρωμα, τα φαβορί και τα ρόστερ για το 2024/2025!

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο ΜακΚίσικ με 11 πόντους κι 2 ασίστ, ο Βεζένκοφ με 11 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Ράιτ με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι μία ασίστ.

Επόμενη αποστολή για τον Ολυμπιακό στο Λαύριο στις 7 Οκτωβρίου για την πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, ενώ στην Ευρωλίγκα θα υποδεχθεί τη Ζαλγκίρις (10/10) για τη 2η αγωνιστική..

ΜακΚίσικ και Ράιτ άλλαξαν τα δεδομένα και έφεραν το +4 στο ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα του αγώνα σκόραραν μόνο Μαριάνοβιτς και Γκος και το σκορ ήταν 6-4 (στο 3′) με τον Ολυμπιακό να μην παίζει καλά.

Με σερί 4-0 η διαφορά πήγε και στους 6 (10-4 στο 5′) με τους Πειραιώτες να παραμένουν χωρίς κίνηση στην επίθεση και ένταση γενικά στο παιχνίδι τους.

Με το πρώτο καλάθι του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-11 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 17-13 για τη Φενέρ και τους ερυθρόλευκους να έχουν 3/15 σουτ και μόλις 1 ασίστ για δύο λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες παρέμεναν εκτός πνεύματος αγώνα και βρέθηκαν στο -9 (24-15 στο 13′) μετά το πρώτο τρίποντο του Μπόλντουϊν.

Με ένα τρελό τρίποντο του ΜακΚίσικ, το πρώτο του Ολυμπιακού, και δικό του κάρφωμα και συνολικά 7 πόντους, η διαφορά έπεσε στους 2 (26-24) στο 15ο λεπτό, με τους Πειραιώτες βέβαια να καλούνται να κλείσουν την… πληγή των χαμένων αμυντικών ριμπάουντ (3 σερί η Φενέρ).

Το σκορ έγινε 32-30 υπέρ των Πειραιωτών στο 18ο λεπτό με τον Ράιτ και στις δύο πλευρές (4π, 4ριμπ, 1 ασ, 1 κλεψ) να προσφέρει λύσεις και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Βιλντόζα να δίνει καλάθι και ασίστ μετά από πικ ν’ ρολ και ερυθρόλευκο προβάδισμα με 36-32.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με +4 μην κάνοντας λάθος στο δεύτερο δεκάλεπτο και αν και είχε 1/7 τρίποντα και 1/11 οι Τούρκοι!

Πολλά λάθη στο τρίτο δεκάλεπτο, έπεσε στο τέλος

Το δεύτερο μέρος στην Πόλη ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σημαντικά καλάθια από Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ και παρά τις αρχικές κακές του άμυνες, αύξησε τη διαφορά στο +6 (42-36 στο 21′).

Συνεχή ερυθρόλευκα λάθη και κακές άμυνες έφεραν γρήγορα το ματς στο «Χ» με 42-42 (στο 22′) και λίγο μετά τη Φενέρ μπροστά με 47-42 και τον Μπόλντουϊν να έχει 6 σερί πόντους.

Ο Ράιτ με 7 σερί πόντους κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό με το σκορ στο 51-49 (στο 25′), ενώ ο Φουρνιέ με ένα απίστευτο τρίποντο έκανε το 54-52 για τους Πειραιώτες (στο 28′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πίσω με 57-56, αφού έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ψυχολογία ήταν με τη Φενέρ  η οποία βρήκε τρίποντα και επιθετικά ριμπάουντ και προηγήθηκε με +6, όμως ο Πετρούσεφ με προσωπικό σερί 7-0 μείωσε σε 65-63 στο 33ο λεπτό και ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε σε 65-65.

Το σχήμα με Ουόκαπ, ΜακΚίσικ και Παπανικολάου δεν λειτουργούσε επιθετικά και η Φενέρ πήρε προβάδισμα με +8 (73-65) στο 36ο λεπτό με σερί 9-0.

Ο Μπόλντουϊν με ένα ακόμα καλάθι στο 38ο λεπτό διαμόρφωσε το σκορ σε 75-67 και έδωσα… αέρα νίκης στους γηπεδούχους. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός έχασε δίκαια με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 32-36, 57-56, 82-71